Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 22.09.2004 r. z zakresu podatku ód towarów i usług (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2004 r.), Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:
Spółka, w ramach prowadzonej działalności hotelarsko-turystycznej, posiada kawiarenkę
internetową, w której świadczy usługi internetowe na rzecz:
1) gości, gdzie w cenę doby hotelowej wliczony jest godzinny dostęp do internetu,
2) osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,
3) osób prowadzących działalność gospodarczą.
W treści zapytania Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko i tak:
- ponieważ w cenę doby hotelowej wliczony jest dostęp do internetu, zatem całość usługi powinna być opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług,
- usługa świadczona dla osób fizycznych powinna być zwolniona z podatku od towarów i usług,
- usługa świadczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą powinna być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.
Odpowiadając na ww. zapytania zważa się, co następuje:
Jeżeli usługa dostępu do sieci internet stanowi składnik usługi hotelowej, to wówczas podlega opodatkowaniu tak jak usługa hoteli - wg stawki 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - wg załącznika nr 3, poz. 139, zwanej dalej ustawą o PTU.
Odnośnie usług udostępniania sieci internet w prowadzonej kawiarenceinternetowej - jeżeli usługi te wg PKWiU zostały zakwalifikowane jako "usługi na dostęp do internetu", wówczas podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, w związku z dyspozycją zał. nr 4, poz. 14 ustawy o PTU. W przepisie tym postanowiono o zwolnieniu ww. usług dla użytkowników indywidualnych, nieprowadzącychdziałalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy z usług kawiarenki korzystać będą osoby nie prowadzące działalności gospodarczej, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ usługa nabywana jest dla własnych potrzeb a nie dla celów jej odprzedaży.
Stanowisko przedstawione przez Podatnika w tym zakresie nie jest zatem zgodne z powołanym przepisem podatkowym.