Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisem... - Interpretacja - US.RPP-415/VAT/77/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.11.2004, sygn. US.RPP-415/VAT/77/04, Urząd Skarbowy w Myśliborzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemne zapytanie podatnika z dnia 21 września 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 22 maja 2003r. wspólnie z małżonką nabyli na prawach wspólności ustawowej lokal użytkowy. W tamtym okresie, jak i obecnie każdy z małżonków niezależnie od siebie prowadzi działalność gospodarczą. Akt notarialny został sporządzony na imiona obojga małżonków. Sprzedaż lokalu potwierdzona została dodatkowo fakturą VAT wystawioną na małżonkę, która będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług dokonała odliczenia podatku naliczonego zgodnie z obowiązującym wówczas art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Obecnie wnoszący zapytanie chce odkupić od swojej małżonki przedmiotowy lokal i wykorzystać go w prowadzonej przez siebie działalności. Wątpliwości dotyczą udokumentowania tej transakcji jeszcze raz aktem notarialnym.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż wystarczającym dowodem zakupu będzie wystawiona przez firmę żony faktura VAT, na zasadach określonych w § 11 i 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971). Tak wystawiona faktura będzie upoważniać nabywcę do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego, jak również do zaliczenia lokalu do środków trwałych, co wiąże się z późniejszym obciążaniem kosztów uzyskania przychodu odpisami amortyzacyjnymi. Sporządzenie po raz drugi aktu notarialnego mijałoby się z celem, ponieważ dane właścicieli nie ulegną najmniejszej zmianie. Skoro raz jako małżonkowie zostali właścicielami ww. lokalu, więc nie można sporządzić drugi raz aktu notarialnego, jeżeli nie zaistniały żadne nowe okoliczności zmieniające faktyczny stan prawny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust.1, ust. 2 pkt 1 lit. a, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej "ustawą".

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego jak wynika z art. 86 ust 2 pkt 1 ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przez umowę sprzedaży jak stanowi art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 95 ze zm.) sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W przypadku sprzedaży nieruchomości warunkiem ważności transakcji jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego co wynika z art. 158 Kodeksu cywilnego.

W przedmiotowej sprawie właścicielami nieruchomości - lokalu użytkowego są małżonkowie, co wynika z aktu notarialnego dokumentującego nabycie tego lokalu użytkowego. W wyniku transakcji sprzedaży lokalu użytkowego będącego składnikiem majątku wspólnego przez małżonkę na rzecz męża, oboje małżonkowie nadal będą współwłaścicielami tego lokalu. W tej sytuacji wystawienie faktury VAT dokumentujacej zakup nieruchomości przez małżonka jest wystarczająca a kwota podatku określona w tej fakturze będzie podlegała odliczeniu na zasadach określonych w ustawie.

Urząd Skarbowy w Myśliborzu