Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 09 września 2004 r. (data wpływu 10.09.2004 r.), na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wykonawstwa instalacji c.o. i wentylacji. Jest Pan podwykonawcą przedmiotowych usług na terenie Czech,
gdzie głównym wykonawcą jest "O." Spółka z o.o. Zarówno Pan jak i Spółka zlecająca wykonanie usług, jesteście zarejestrowanymi i czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
Zapytanie Pana dotyczy następujących kwestii:
- czy powinien Pan zarejestrować się jako podatnik VAT-UE,
- czy przy fakturowaniu usług winien Pan naliczać podatek VAT dla głównego wykonawcy.
Obowiązek dokonania rejestracji w celu uzyskania statusu podatnika VAT-UE określa art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zgodnie z art. 97 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika
urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Według ust. 2 tegoż artykułu, przepis ust. 1 stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust.1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust. 6.
W myśl art. 97 ust. 3, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 15, podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy nabywając usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku na terytorium kraju, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.
Wobec powyższego wykonawcy usług budowlanych na terenie państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju nie mieszczą się w katalogu podmiotów zobowiązanych do dokonania tej rejestracji.
Przepisy nowej ustawy o VAT, nie zawierają pojęcia "eksport usług". W związku z tym o miejscu opodatkowania danej usługi decyduje miejsce wskazane przez przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jako miejsce jej wykonania.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. W przypadku położenia nieruchomości za granicą, zasady opodatkowania usług jej dotyczących określone są w przepisach
państwa położenia tej nieruchomości.
Jeżeli więc usługi budowlane świadczone przez Spółkę będącą głównym wykonawcą robót, o których mowa, jak i roboty wykonywane przez jej podwykonawców a więc również przez Pana, związane są z nieruchomościami położonymi w Czechach, to miejscem świadczenia usług będą Czechy. Rozliczenie nastąpi w oparciu o prawo czeskie, regulujące między innymi obowiązek rejestracji podatkowej, składania deklaracjji podatku VAT, ustalające stawki tegoż podatku. Regułą w takich przypadkach jest, że z tytułu świadczonej usługi, polski podatnik nie wykaże obrotu w Polsce, bowiem będzie to usługa pozostająca poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT.