Temat interpretacji
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) "zwalnia się od podatku, czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych". W myśl § 1 pkt
7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 224, poz. 2277) zmianie uległo brzmienie § 8 ust. 1 rozporządzenia poprzez dodanie pkt 18, zgodnie z którym "zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkaniowych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych".
Zgodnie z art. 13 pkt 11 wyżej cytowanej ustawy "obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności - z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami
spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r., Nr 19, poz. 177)".
Z treści przedłożonego przez Spółdzielnię pisma wynika, że mieszkańcy dokonują często wpłat ponad wysokość czynszu miesięcznego która stanowi nadpłatę. Ujęcie tej nadpłaty w deklaracji VAT-7 zdaniem podatnika wiąże się z dużym nakładem pracy i nie ma wpływu na wysokość podatku należnego, ani na wielkość sprzedaży zwolnionej w skali roku obrotowego. Dlatego też podatnik prosi o wyrażenie zgody na zaniechanie wykazywania w miesięcznych deklaracjach VAT -7 (w poz. sprzedaż zwolniona) nadpłat opłat za mieszkanie.
Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ wyjaśnia, iż nie jest uprawniony do zmiany przepisów, które nakładają obowiązek rozliczania w deklaracji VAT-7 dostaw towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju które są zwolnione od podatku.
Ponadto informuję, że
prawidłowe wykazanie sprzedaży zwolnionej w danym roku podatkowym ma wpływ na proporcję o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie której ustala się wysokości podatku naliczonego do odliczenia w 2005 r. i dokonuje się ewentualnej korekty podatku naliczonego za 2004 r.