Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1747/04/CIP/09

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.10.2004, sygn. PI/005-1747/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

W miesiącu lipcu 2001r. Podatnik otrzymał od kontrahenta fakturę VAT dokumentującą wykonanie usługi budowlanej. Ze względu na zakwestionowaną jakość wykonanych robót Podatnik odesłał otrzymaną fakturę kontrahentowi i nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z w/w faktury. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego zakończonego ugodą w czerwcu 2004r. Podatnik ponownie otrzymał zakwestionowaną wcześniej fakturę, z której zapłacił należność.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) prawo do odliczenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

W myśl art. 86 ust. 11 ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Natomiast jak stanowi art. 86 ust. 13 cyt. ustawy jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza dokonać korekty deklaracji VAT-7 za okres w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego z faktury VAT dokumentującej nabycie usługi w miesiącu lipcu 2001r.

Przepisy przejściowe zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004r. nie regulują sytuacji, w których podatnik zamierza dokonywać korekt deklaracji podatkowych dla celów podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe przed 1 maja 2004r. A zatem obecnie obowiązujące przepisy dot. podatku VAT wprowadzone ustawą z dnia 11 marca 2004r. dotyczące możliwości korygowania deklaracji VAT-7 należy zastosować także do korekt okresów wcześniejszych.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przytoczonych przepisów prawa wynika, iż Podatnik ma prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy w którym otrzymał fakturę VAT lub za okres następny.

Izba Skarbowa w Gdańsku