Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonała zakupu biletu lotniczego w formie elektronicznej drogą internetową . - Interpretacja - 1MUS-1471/NUR1/443-397/04/MO

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.11.2004, sygn. 1MUS-1471/NUR1/443-397/04/MO, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonała zakupu biletu lotniczego w formie elektronicznej drogą internetową .

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać reguluje § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.971). W rozporządzeniu brak jest jednak regulacji dopuszczającej wystawianie faktur w formie elektronicznej.

Stosownie do § 24 ust.1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Użycie przez ustawodawcę określenia "wystawiane są w dwóch egzemplarzach" oznacza, że dla realizacji tego obowiązku konieczne jest wystawienie faktur w dwóch egzemplarzach, mających formę materialną, a nie formę zapisu elektronicznego. Dokumentując sprzedaż podatnik ma obowiązek sporządzenia i przechowywania przez wymagany okres kopii faktur wystawionych w formie papierowej, bowiem przepisy ustawy z dnia 11.03.2004r. (Dz.U. Nr 54, poz.535) o podatku od towarów i usług, jak również przepisy w/w rozporządzenia wykonawczego z dnia 27.04.2004r. nie przewidują formy elektronicznej.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 23 w/w rozporządzenia z dnia 27.04.2004r. bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób m.in. samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane:

a) nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy ,

b) numer i datę wystawienia biletu,

c) odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km,

d) kwotę należności wraz z podatkiem,

e) kwotę podatku;

uznaje się również za fakturę.

Z przepisów § 24 - § 26 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. wynika, iż kupujący powinien posiadać oryginał faktury (bądź duplikat). Jedynie oryginał faktury stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W/w bilet elektroniczny przesłany drogą internetową dnia 21.07.2004r. nie spełnia w/w warunku , a zatem brak jest podstaw prawnych uprawniających nabywcę do odliczenia podatku naliczonego z faktury przesłanej drogą elektroniczną dokumentującą zdarzenie jedynie w wersji elektronicznej.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż stanowisko Strony w sprawie uznania za fakturę VAT - biletu lotniczego zakupionego w formie elektronicznej drogą internetową nie jest prawidłowe.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie