W odpowiedzi na pismo pani z dnia 7.09.2004 r. (z datą wpływu 8.09.2004 r.) oraz z dnia 20.09.2004 r. (z datą wpływu 21.09.2004 r.) w sprawie udziele... - Interpretacja - IIUS-II-443/108/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. IIUS-II-443/108/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo pani z dnia 7.09.2004 r. (z datą wpływu 8.09.2004 r.) oraz z dnia 20.09.2004 r. (z datą wpływu 21.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Od 1.05.2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Odpłatna zatem dostawa gruntu (np. sprzedaż, zamiana) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1).

Z treści pism wynika, że jest pani rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne powyżej 2 ha, płaci podatek gruntowy a płody rolne przeznacza na potrzeby własne. Ponadto zamierza pani część swoich gruntów sprzedać. Opisuje pani, że "są to grunty rolne znajdujące się w terenie budowlanym". Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują, że opodatkowaniu podlega taka dostawa, która jest realizowana przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 w ramach jego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2. W przypadku natomiast, gdy dokonywana jest ona przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem i nie ma znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, wówczas taka dostawa (sprzedaż gruntów) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem zgodnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, aby dostawa takiego gruntu podlegała opodatkowaniu dokonana musi być przez podatnika podatku od towarów i usług, który na podst. art. 106 ww. ustawy zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT i naliczeniu podatku VAT (niezależnie od obowiązku sporządzenia aktu notarialnego przez notariusza). Jednakże nie w każdym przypadku przy odpłatnej dostawie towarów (czyli również gruntów) będziemy mieli do czynienia z faktycznym obciążeniem podatkiem od towarów i usług dostawy gruntów, gdyż stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi nieprzeznaczonych w planach pod zabudowę - są zwolnione od podatku VAT.

Reasumując: dostawa (sprzedaż) tej części gruntów z pani gospodarstwa rolnego, które są gruntami rolnymi nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę, jeżeli nawet dokonywana jest w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie