W zakresie nieuznania transakcji nabycia składników majątkowych za nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i opodatkowan... - Interpretacja - IPPP2/443-96/13-2/KG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2013, sygn. IPPP2/443-96/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

W zakresie nieuznania transakcji nabycia składników majątkowych za nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i opodatkowania podatkiem VAT tej transakcji oraz prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem składników majątkowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2013 r. (data wpływu 31 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania transakcji nabycia składników majątkowych za nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i opodatkowania podatkiem VAT tej transakcji oraz prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem składników majątkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania transakcji nabycia składników majątkowych za nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i opodatkowania podatkiem VAT tej transakcji oraz prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem składników majątkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Obecny model funkcjonowania Grupy M.:

  1. Spółka prawa szwajcarskiego należąca do międzynarodowej Grupy M. prowadzi w Polsce działalność gospodarczą poprzez swój oddział (dalej: Wnioskodawca, Oddział lub Spółka). Obecnie przedmiotem działalności Oddziału jest w szczególności zakup surowców i materiałów wykorzystywanych w produkcji produktów spożywczych przez X. oraz ich sprzedaż na rzecz innych podmiotów Grupy M.
  2. W Polsce w skład Grupy M. wchodzą między innymi takie spółki jak Y., L. oraz X. Przedmiotem działalności Y., L. oraz X. jest zasadniczo produkcja i sprzedaż produktów spożywczych (np. ciastek, pieczywa cukierniczego czekolady, kawy, cukierków). Y., L. oraz X. prowadzą działalność produkcyjną za pośrednictwem zakładów produkcyjnych.
    Docelowy model funkcjonowania Grupy M. (mający obowiązywać do czasu wprowadzenia kolejnych zmian w przyszłości).
  3. Obecnie Grupa M. planuje dokonać zmiany w modelu funkcjonowania poszczególnych spółek z Grupy M. w Regionie Europy Centralnej, Południowej i Wschodniej. Celem powyższej zmiany jest między innymi usprawnienie procesu produkcji, poprawienie płynności finansowej, a także zredukowanie kosztów zaopatrzenia, kosztów ogólnych działalności, kosztów operacyjnych oraz kapitału obrotowego.

W docelowym modelu funkcjonowania Grupy M. (mającym obowiązywać do czasu wprowadzenia kolejnych zmian w przyszłości):

  1. Oddział będzie pełnił funkcję zaopatrzenia produkcji w surowce i materiały (dalej: Funkcja Zaopatrzenia);
  2. Funkcja Zaopatrzenia będzie realizowana w ten sposób, że Oddział będzie nabywać surowce i materiały, które następnie będzie sprzedawał do innej spółki z Grupy M., K.; w ramach Funkcji Zaopatrzenia Oddział będzie również świadczył usługi negocjacji podpisywania umów z dostawcami na rzecz m.in. Y., L, X., oddział w Polsce, spółki prawa szwajcarskiego (dalej: Y. Services);
  3. na podstawie tzw. umowy Toll Manufacturing, K. będzie zlecać X. produkcję produktów spożywczych przy wykorzystaniu surowców i materiałów nabytych od Spółki i powierzonych X. materiałów i surowców, które przez cały proces produkcyjny pozostaną własnością K.

W wyniku wykonywania Funkcji Zaopatrzenia Spółka będzie osiągała przychody podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT). Dostawy towarów oraz świadczenie usług wykonywane w związku z pełnieniem Funkcji Zaopatrzenia będą również podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) w Polsce lub będą stanowiły czynność opodatkowaną poza terytorium kraju zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia usług.

  1. Dodatkowo, w docelowym modelu funkcjonowania Grupy M. w Polsce:
    1. działalność produkcyjna (funkcja produkcji) Grupy M. w Polsce zostanie skupiona w jednym podmiocie, tj. X.;
    2. X. będzie produkować produkty na podstawie tzw. umowy Toll Manufacturing,
    3. funkcję centrum serwisowego świadczącego usługi pomocnicze na rzecz innych podmiotów Grupy M. będzie pełnił inny podmiot Grupy M., tj. K. Services;
    4. Y. będzie pełniła zasadniczo rolę dystrybutora produktów przeznaczonych na rynek polski, zakupionych od K.

Planowane zmiany transfer funkcji zaopatrzenia do Oddziału:

  1. W celu osiągnięcia docelowego modelu funkcjonowania Grupy M., Spółka odpłatnie przejmie od innych podmiotów Grupy M. (tj. Y. i L.) Funkcję Zaopatrzenia.

W tym celu Spółka zawrze z Y. oraz L. odrębne umowy, na podstawie których:

  1. Oddział nabędzie od Y. i L. składniki majątkowe związane funkcją zaopatrzenia, która jest przedmiotem transferu z danej spółki do Oddziału. Składniki te będą obejmowały w szczególności wyposażenie biura,
  2. Oddział nabędzie (przejmie) prawa i obowiązki Y. i L. z umów o pracę zawartych z pracownikami Y. i L. odpowiedzialnymi za wykonywanie tych funkcji zaopatrzenia, oraz prawa i obowiązki Y. i L. z umów zawartych z dostawcami dotyczących wyposażenia wykorzystywanego przez tych pracowników, w szczególności umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów leasingu komputerów,
  3. Oddział nabędzie (przejmie) również prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami przez Y. i L., które są związane z Funkcją Zaopatrzenia, w szczególności umowy na dostawę surowców i materiałów (jak np. kakao, cukier).

Spółka pragnie podkreślić, że w celu wykonywania przez Oddział Funkcji Zaopatrzenia w pełnym zakresie, zgodnie z docelowym modelem funkcjonowania Grupy M., konieczne będzie nabycie przez Spółkę składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających z umów związanych z Funkcją Zaopatrzenia od każdej ze spółek Y. i L.

  1. W związku z zawarciem powyższych umów (nabyciem funkcji zaopatrzenia) Spółka nie przejmie żadnych innych aktywów / składników majątku Y. i L., w szczególności Spółka nie przejmie od tych podmiotów nieruchomości lub prawa do korzystania z nieruchomości oraz środków pieniężnych, a także ewentualnych umów z odbiorcami. Z przedmiotu transakcji zostaną również wyłączone należności i zobowiązania handlowe związane z powyższymi składnikami.
  2. Na podstawie powyższych umów Spółka wypłaci Y. i L. wynagrodzenie z tytułu nabycia składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających z umów wskazanych powyżej (dalej: Wynagrodzenie).
  3. Zgodnie z polityką rachunkowości Spółki, koszt Wynagrodzenia, w części przypadającej na nabycie praw i obowiązków z tytułu umów wskazanych powyżej, zostanie rozliczony nie jako koszt jednorazowy ale jako koszt rozliczany w czasie, tj. Spółka ujmie Wynagrodzenie w księgach rachunkowych jako koszt (inny niż rezerwa i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów) na koncie wynikowym proporcjonalnie w okresie przekraczającym jeden rok finansowy / podatkowy.
  4. Sprzedaż dokonana przez Y. i L., o której mowa w pkt 5) powyżej zostanie udokumentowana fakturami VAT, na których zostaną wyszczególnione kwoty należnego podatku VAT z tego tytułu (o ile organ podatkowy potwierdzi prawidłowość stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 1).
  5. Na moment zawarcia powyższych umów, składniki majątkowe będące przedmiotem poszczególnych transakcji ze Spółką, a także prawa i obowiązki wynikające z umów będące przedmiotem transakcji nie będą wyodrębnione finansowo w strukturach Y. i L., w szczególności:
    1. W strukturach prowadzonej przez Y. i L. sprawozdawczości finansowej do przedmiotów poszczególnych transakcji zawieranych ze Spółką nie będą przypisane odrębne agregaty aktywów i zobowiązań, ani również poszczególne koszty/ wydatki oraz przychody,
    2. Y. i L. nie będą sporządzały odrębnych bilansów oraz odrębnych rachunków zysków i strat dotyczących składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających z umów będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką,
    3. Y. i L. nie będą prowadzić odrębnej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla składników majątkowych będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką.
  6. Oddział będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
  7. Zawarcie umów będących przedmiotem niniejszego wniosku będzie wiązało się z przejściem na Spółkę części zakładów pracy Y. i LU w rozumieniu art. 23 (1) Kodeksu Pracy

Pozostałe planowane zmiany:

  1. W ramach pozostałych planowanych zmian mających na celu osiągnięcie docelowego modelu funkcjonowania Grupy M. (mającego obowiązywać do czasu wprowadzenia kolejnych zmian w przyszłości), Y. i L. wniosą zespoły składników majątkowych składające się na dział produkcji Y. i dział produkcji LU aportem do X. w zamian za jej udziały. Y., L. oraz X. dokonają również transferu wybranych funkcji pomocniczych do K. Services w zamian za wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że ani opisane w stanie faktycznym nabycie składników majątkowych ani opisane w stanie faktycznym nabycie praw i obowiązków z umów o pracę i innych wskazanych we wniosku umów (dokonywane w celu przejęcia Funkcji Zaopatrzenia od Y. i L.) nie będzie stanowiło nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwot podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Y. i L. w związku z nabyciem składników majątkowych oraz praw i obowiązków z umów wymienionych we wniosku...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Spółki, ani opisane w stanie faktycznym nabycie składników majątkowych, ani opisane w stanie faktycznym nabycie praw i obowiązków z umów o pracę i innych wskazanych we wniosku umów (dokonywane w celu przejęcia Funkcji Zaopatrzenia od Y. i L.) nie będzie stanowiło nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Uzasadnienie:

  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. jest organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. jest finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
  4. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniona funkcjonalnie);
  5. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zdaniem Spółki, opisane w stanie faktycznym nabycie od Y. i L. składników majątkowych oraz praw i obowiązków z umów o pracę i innych wskazanych we wniosku umów nie spełni wszystkich przesłanek koniecznych do uznania przedmiotów poszczególnych transakcji za zorganizowane części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT, przede wszystkim z uwagi na brak zdolności do bycia niezależnym przedsiębiorstwem brak wyodrębnienia finansowego oraz wyłączenie z przedmiotu transakcji należności i zobowiązań związanych z przenoszonymi składnikami.

Za potwierdzeniem powyższego stanowiska przemawiają następujące okoliczności:

  1. Brak zdolności do bycia niezależnym przedsiębiorstwem.

Podstawową cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. W zakresie tej przesłanki uznaje się (zgodnie z praktyką stosowania prawa, potwierdzoną dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych), iż część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W ocenie Spółki, opisane we wniosku składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów nie będą mogły stanowić niezależnego przedsiębiorstwa na moment ich nabycia przez Oddział.

Za tym stanowiskiem przemawiają następujące przesłanki:

  1. Ze względu na ograniczony zakres transakcji, przejmowane składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów nie będą stanowiły minimum składników umożliwiające samodzielne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym i konstytuujących zorganizowaną funkcjonalnie całość.
  2. W ramach transakcji opisanych we wniosku Spółka nie nabędzie nieruchomości lub prawa do korzystania z nieruchomości.
  3. W ramach transakcji opisanych we wniosku, Oddział nie przejmie również środków pieniężnych. W rezultacie, funkcjonowanie Oddziału w obrocie gospodarczym zgodnie z nowym modelem funkcjonowania będzie wymagało zapewnienia mu odrębnego finansowania.
  4. W ramach transakcji opisanych we wniosku Spółka nie nabędzie również praw obowiązków wynikających z umów z odbiorcami, które umożliwiałyby Spółce osiąganie przychodów.

W konsekwencji, w momencie dokonania opisanych we wniosku transakcji, nie będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w oparciu o składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych wskazanych we wniosku umów przejęte od Y. i L.

W rezultacie, składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki z umów, które Spółka nabędzie, nie będą posiadały zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT.

Za powyższym stanowiskiem przemawia również to, że z przedmiotu transakcji zostaną wyłączone należności i zobowiązania handlowe związane ze składnikami nabywanymi przez Oddział.

  1. Brak wyodrębnienia finansowego w przedsiębiorstwach Y. i L.

Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem wyodrębnienia finansowego. Niemniej jednak w praktyce stosowania prawa (w tym potwierdzonej dostępnymi interpretacjami organów podatkowych i orzeczeniami sądów administracyjnych) uznaje się, iż przesłanka ta oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych.

W świetle powyższego Spółka zaznacza, że w strukturach podmiotów, z którymi Spółka dokona opisanych we wniosku transakcji (Y. i L.) nie dojdzie do wyodrębnienia finansowego przedmiotów tych transakcji. W szczególności:

  1. W strukturach prowadzonej przez Y. i L. sprawozdawczości finansowej do przedmiotów poszczególnych transakcji zawieranych ze Spółką nie będą przypisane odrębne agregaty aktywów i zobowiązań, ani również poszczególne koszty i wydatki oraz przychody;
  2. Y. i L. nie będą sporządzały odrębnych bilansów oraz odrębnych rachunków zysków i strat dotyczących składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających z umów będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką;
  3. Y. i L. nie będą prowadzić odrębnej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla składników majątkowych będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, opisane we wniosku składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych wskazanych we wniosku umów nie będą wyodrębnione finansowo, w rozumieniu ustawy o VAT, w strukturach przedsiębiorstw Y. i L. na moment ich nabycia przez Spółkę.

Podsumowanie:

Jak wynika z ustawy o VAT, przesłanki do uznania określonego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinny zostać spełnione łącznie.

W konsekwencji, skoro na moment dokonania analizowanych transakcji składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych wskazanych we wniosku umów, będące przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką nie spełnią wszystkich przesłanek warunkujących uznanie za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. nie będą w stanie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo;
  2. nie zostaną wyodrębnione finansowo w strukturach przedsiębiorstw Y. i L.,
  3. z przedmiotu transakcji zostaną wyłączone należności i zobowiązania związane przenoszonymi składnikami,

to należy uznać, że nie będą one stanowić zorganizowanych części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT.

  1. Przedsiębiorstwo.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa. W praktyce w celu nadania znaczenia temu pojęciu stosuje się definicję zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.; dalej: KC), zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do powadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W oparciu o powyższą definicję, uznaje się, że przedsiębiorstwem na gruncie ustawy o VAT jest zorganizowany i powiązany funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych mogący służyć kontynuowaniu przez nabywcę określonej działalności gospodarczej zbywcy.

Zdaniem Spółki, opisane we wniosku składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych wskazanych we wniosku umów nie będą stanowiły minimum elementów zapewniających możliwość realizacji działalności gospodarczej i tym samym nie będą posiadały zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, w szczególności:

  1. przedmiot tych transakcji nie będzie obejmował między innymi takich elementów składowych przedsiębiorstwa, jak nazwa przedsiębiorstwa, środki pieniężne, prawa własności nieruchomości lub prawa z umów najmu i dzierżawy nieruchomości, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa,
  2. w ramach transakcji opisanych we wniosku Spółka nie nabędzie również praw i obowiązków wynikających z umów z odbiorcami, które umożliwiałyby Spółce osiąganie przychodów.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, należy uznać, iż opisane we wniosku składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów będące przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką nie będą stanowiły przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 5 września 2012 roku, znak IPPP1/443- 623/12-2/MP, w której organ podatkowy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jak samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa,
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 3 października 2012 roku, znak IPPP1/443-634/12-2/AP, w której organ podatkowy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie którym: zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie mnożna prowadzić odrębny zakład czy też przedsiębiorstwo, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Warunkiem niezbędnym jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej;
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 11 maja 2012 roku, znak IPPP1/443-309/12-2/IGo, zgodnie z którą: Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego;
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 2 listopada 2011 roku, znak IPPP1/443-1372/11-2/AW, w której organ podatkowy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: skoro definicja przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów KC nie będzie spełniona, także dla celów opodatkowania podatkiem VAT Transakcji nie będzie można zaklasyfikować jako zbycia przedsiębiorstwa objętego zakresem art. 6 pkt 1 u.p.t.u..

Ad. 2)

Zdaniem Spółki, Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Y. i LU w związku z nabyciem składników majątkowych oraz praw i obowiązków z umów wymienionych we wniosku.

Uzasadnienie:

Zgodnie z ustawą o VAT:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem przepisów niemających zastosowania w analizowanym przypadku) (art. 86 ust. 1).

Kwotę podatku naliczonego, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a).

Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1).

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z podatku (art. 88 ust. 3a pkt 2).

Przepisów ustawy nie stosuje do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych wskazanych we wniosku umów, które Oddział nabędzie od Y. i L, będą wykorzystywane przez Oddział do dostaw towarów / świadczenia usług dających świadczeniodawcy prawo do odliczenia Podatku VAT naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym należy uznać, iż w analizowanym przypadku zostanie spełniona ogólna przesłanka warunkująca prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Y. i L.

Jednocześnie, zdaniem Spółki, w analizowanej sytuacji nie zajdzie okoliczność wyłączająca prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT (w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona od podatku). Jak bowiem Spółka wykazała w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 1, przedmiotem transakcji będą składniki majątkowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę i innych wskazanych we wniosku umów, które nie będą spełniały przesłanek pozwalających na uznanie za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, a w rezultacie transakcje sprzedaży opisane we wniosku będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT jako dostawy towarów / świadczenie usług.

W konsekwencji, należy stwierdzić, iż Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od Y. i L. w związku z nabyciem składników majątkowych oraz praw i obowiązków z umów wymienionych we wniosku (oczywiście o ile nie znajdzie zastosowania inny przepis ustawy o VAT wyłączający prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego).

Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych, w szczególności:

  • w interpretacji Dyrektora IS w Łodzi z dnia 27 września 2012 roku, znak IPTPP1/443-507/12-4/MW, zgodnie z którą: prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
  • w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 10 listopada 2011 roku, znak IPPP1/443-1376/11-2/MP, w której organ podatkowy odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie którym: skoro zbycie poszczególnych składników majątkowych CFM w ramach Transakcji będzie czynnością opodatkowaną VAT, a Wnioskodawca będzie te składniki wykorzystywał do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej zakup.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Natomiast, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Definicję taką zawiera ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Na mocy art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  7. tajemnice przedsiębiorstwa;
  8. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych. Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca należący do Grupy M. ma przejąć funkcję zaopatrzenia produkcji w surowce i materiały.

W tym celu Spółka zawrze z Y. oraz L. odrębne umowy, na podstawie których:

  • Wnioskodawca nabędzie składniki majątkowe związane funkcją zaopatrzenia, która jest przedmiotem transferu z danej spółki do Oddziału. Składniki te będą obejmowały w szczególności wyposażenie biura,
  • Wnioskodawca nabędzie (przejmie) prawa i obowiązki zbywców z umów o pracę zawartych z pracownikami odpowiedzialnymi za wykonywanie tych funkcji zaopatrzenia, oraz prawa i obowiązki zbywców z umów zawartych z dostawcami dotyczących wyposażenia wykorzystywanego przez tych pracowników, w szczególności umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów leasingu komputerów,
  • Wnioskodawca nabędzie (przejmie) również prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami, które są związane z Funkcją Zaopatrzenia, w szczególności umowy na dostawę surowców i materiałów (jak np. kakao, cukier).

W celu wykonywania przez Wnioskodawcę Funkcji Zaopatrzenia w pełnym zakresie, zgodnie z docelowym modelem funkcjonowania Grupy, konieczne będzie nabycie przez Spółkę składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających z umów związanych z Funkcją Zaopatrzenia od każdej ze spółek Y. i L.

W związku z zawarciem powyższych umów (nabyciem funkcji zaopatrzenia) Spółka nie przejmie żadnych innych aktywów / składników majątku Y. i L., w szczególności Spółka nie przejmie od tych podmiotów nieruchomości lub prawa do korzystania z nieruchomości oraz środków pieniężnych, a także ewentualnych umów z odbiorcami. Z przedmiotu transakcji zostaną również wyłączone należności i zobowiązania handlowe związane z powyższymi składnikami.

Ponadto na moment zawarcia powyższych umów, składniki majątkowe będące przedmiotem poszczególnych transakcji ze Spółką, a także prawa i obowiązki wynikające z umów będące przedmiotem transakcji nie będą wyodrębnione finansowo w strukturach Y. i L., w szczególności:

  1. W strukturach prowadzonej przez Y. i L. sprawozdawczości finansowej do przedmiotów poszczególnych transakcji zawieranych ze Spółką nie będą przypisane odrębne agregaty aktywów i zobowiązań, ani również poszczególne koszty/ wydatki oraz przychody,
  2. Y. i L. nie będą sporządzały odrębnych bilansów oraz odrębnych rachunków zysków i strat dotyczących składników majątkowych oraz praw i obowiązków wynikających umów będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką,
  3. Y. i L. nie będą prowadzić odrębnej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla składników majątkowych będących przedmiotami poszczególnych transakcji ze Spółką.

Zawarcie umów będących przedmiotem niniejszego wniosku będzie wiązało się z przejściem na Spółkę części zakładów pracy Y. i L. w rozumieniu art. 23 (1) Kodeksu Pracy

W świetle cytowanej wyżej definicji przedsiębiorstwa, w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki materialne i niematerialne, które w sposób zorganizowany służą prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby mówić o transferze przedsiębiorstwa, przenoszone składniki majątkowe muszą umożliwić prowadzenie samodzielnej działalności wyłącznie w oparciu o te składniki.

W przypadku planowanej transakcji nabycia przez Wnioskodawcę szeregu aktywów nie można mówić o zdolności przenoszonego majątku do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Transakcji nie będzie towarzyszył transfer istotnych składników wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa, determinujących jego funkcjonowanie, obejmujących środki pieniężne, prawa własności nieruchomości lub prawa z umów najmu i dzierżawy nieruchomości, wierzytelności, tajemnic przedsiębiorstwa czy nazwę przedsiębiorstwa.

Z funkcjonalnego punktu widzenia zespół składników majątkowych i niemajątkowych, które mają być przedmiotem nabycia nie posiada potencjalnej zdolności do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. W ramach sprzedaży nie dojdzie m.in. do przeniesienia na Wnioskodawcę prawa do korzystania z nieruchomości a także ewentualnych umów z odbiorcami. Tym samym stwierdzić należy, iż nie będzie ono w stanie samodzielnie funkcjonować. Powyższe wskazuje na brak wyodrębnienia funkcjonalnego umożliwiającego podjęcie działalności przez Nabywcę przy wykorzystaniu nabytych składników majątku.

Przy Sprzedającym pozostaną również należności i zobowiązania handlowe związane z poszczególnymi składnikami majątku. Na moment zawarcia transakcji składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji, a także prawa i obowiązku wynikające z umów nie będą wyodrębnione finansowo w strukturach Zbywcy. Sprzedający nie będą sporządzać odrębnych bilansów oraz rachunków zysków i strat dotyczących zbywanych składników majątku. Nie będzie też prowadzona odrębna ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla sprzedawanych składników majątku.

Wskazać należy w tym miejscu, iż zobowiązania (długi) stanowią immanentny element każdego przedsiębiorstwa. W tym względzie należy wprost wskazać na treść art. 2 pkt 27e u.p.t.u., który definiuje zorganizowaną część przedsiębiorstwa jako (...) zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań (...).

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Organu podatkowego, przedstawiony zakres masy majątkowej która ma być przedmiotem zbycia nie wskazuje na umożliwienie Nabywcy podjęcia działalności gospodarczej tylko w oparciu o nabyte składniki. Opisany zespół składników majątkowych nie posiada zdolności kontynuowania działalności, którą w oparciu o te składniki prowadził Sprzedający.

Opisanej transakcji nie będzie zatem można zaklasyfikować jako nabycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa objętego zakresem art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne, których własność zostanie przeniesiona na Nabywcę, nie będą także stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż nie stanowią one finansowo i organizacyjnie wyodrębnionego kompleksu aktywów w ramach struktury organizacyjnej Sprzedającego. Przedstawione okoliczności sprawy nie wskazują na istnienie w przedsiębiorstwie Sprzedającego innej działalności, od której przenoszony majątek mógłby być wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie.

Opisana w złożonym wniosku transakcja stanowi natomiast nabycie poszczególnych składników przedsiębiorstwa i jako dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustaw, zgodnie z zasadami właściwymi dla poszczególnych nabywanych składników.

Ad. 2.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wobec powyższego, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie składników majątkowych, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca nabycie, o którym mowa we wniosku będzie miało związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych wydana została odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie