Należy stwierdzić, że o ile usługi telewizji kablowej polegające na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szp... - Interpretacja - IPTPP2/443-468/11-3/IR

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2011, sygn. IPTPP2/443-468/11-3/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Należy stwierdzić, że o ile usługi telewizji kablowej polegające na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali mieszczą się pod symbolem PKWiU 64.20.3 jako Usługi radia i telewizji kablowej i nie stanowią sprzedaży praw licencyjnych, to w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 grudnia 2010 r. podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 151 załącznika nr 3 do ustawy z uwzględnieniem wyłączenia zawartego w poz. 151 tego załącznika.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Łodzi 9 sierpnia 2011 r. i do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim 12 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 grudnia 2010 r. dla usług telewizji kablowej polegających na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 grudnia 2010 r. dla usług telewizji kablowej polegających na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest dostawcą usług telewizji kablowej. Usługi w zakresie płatnego odbioru programów telewizyjnych świadczone są w pomieszczeniach szpitalnych. Płatnikiem odbioru programów telewizyjnych są wyłącznie pacjenci szpitali, którzy w celu odbioru programów dokonują zapłaty w formie wrzutu monet do aparatów wrzutowych. Do świadczenia tego rodzaju usług niezbędne było wykonanie sieci kablowej w budynkach szpitali oraz zainstalowanie telewizyjnej stacji czołowej wraz z zespołem anten, wyposażenie sal przeznaczonych na pobyt pacjentów w odbiorniki telewizyjne i czasomaty. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje opłat praw autorskich od zbiorowego odbioru programów telewizyjnych przez pacjentów.

Do tej pory Wnioskodawca rozliczał uzyskane przychody z tytułu świadczenia usług telewizji kablowej w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r. stawką 22%, a w okresie od 1 stycznia 2011 r. do nadal stawką 23% podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest prawidłowa stawka podatku od towarów i usług za usługi telewizji kablowej polegającej na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegające na reemisji programów telewizyjnych w sieci kablowej mieszczą się w zakresie usług telewizji kablowej (poprzednio PKWiU - 64.20.30) i na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz pozycji 151 załącznika nr 3 do ww. ustawy, powinny być opodatkowane w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r. stawką 7%.

Wnioskodawca rozliczał uzyskane przychody z tytułu świadczenia usług telewizji kablowej w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2010 r. stawką 22%. Jednakże zdaniem Zainteresowanego stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22% dla usług telewizji kablowej wykonywanych przez firmę Wnioskodawcy nie ma odzwierciedlania w obowiązujących przepisach prawa a konkretnie w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Stanowisko takie w ocenie Wnioskodawcy potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu sygn. ILPPI/443-801/09-27/AI, jak również interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP2/443-577/10/WN - zwłaszcza druga interpretacja jest istotna gdyż opisuje bardzo zbliżony stan faktyczny również dotyczący stawki podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług telewizji kablowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ww. ustawy.

Ponadto zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, ze zm.).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział jednak opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienia od podatku.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku nr 3 do ustawy stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, w poz. 151 symbol PKWiU ex 64.20.3 wymieniono usługi radia i telewizji kablowej, z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. działalności agencji informacyjnych.

Oznaczenie w załączniku danej grupy ex oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa usługi. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest dostawcą usług telewizji kablowej. Usługi w zakresie płatnego odbioru programów telewizyjnych świadczone są w pomieszczeniach szpitalnych. Płatnikiem odbioru programów telewizyjnych są wyłącznie pacjenci szpitali, którzy w celu odbioru programów dokonują zapłaty w formie wrzutu monet do aparatów wrzutowych. Do świadczenia tego rodzaju usług niezbędne było wybudowanie sieci kablowej w budynkach szpitali oraz zainstalowanie telewizyjnej stacji czołowej wraz z zespołem anten, wyposażenie sal przeznaczonych na pobyt pacjentów w odbiorniki telewizyjne i czasomaty. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej firma Wnioskodawcy dokonuje opłat praw autorskich do zbiorowego odbioru programów telewizyjnych. Ponadto Wnioskodawca uznał, że wykonywane świadczenia polegające na reemisji programów telewizyjnych w sieci kablowej dla pacjentów szpitala mieszczą się w zakresie usług telewizji kablowej i zgodnie z PKWiU obowiązującą dla celów VAT do 31 grudnia 2010 r. sklasyfikowane są pod symbolem 64.20.30.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że o ile usługi telewizji kablowej polegające na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali mieszczą się pod symbolem PKWiU 64.20.3 jako Usługi radia i telewizji kablowej i nie stanowią sprzedaży praw licencyjnych, to w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 grudnia 2010 r. podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 151 załącznika nr 3 do ustawy z uwzględnieniem wyłączenia zawartego w poz. 151 tego załącznika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Urząd informuje, iż w części dotyczącej stawki podatku obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. dla usług telewizji kablowej polegających na reemisji programów telewizyjnych po dokonaniu stosownej opłaty przez pacjentów szpitali wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Należy zauważyć, iż podana przez Wnioskodawcę klasyfikacja, została potraktowana jako element stanu faktycznego, bez dokonywania oceny jej prawidłowości. Podkreślić bowiem należy, że tut. Organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji usług, według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego. Tak więc to Podatnika obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania wyrobu lub usługi, a w razie wątpliwości Podatnik może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Referencje

IPTPP2/443-468/11-4/IR, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi