1. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem przez okr... - Interpretacja - ILPP2/443-450/11-3/AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2011, sygn. ILPP2/443-450/11-3/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
2. Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia wynajmowanego samochodu do wykonywania innej działalności opodatkowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 4 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia wynajmowanego samochodu do wykonywania innej działalności opodatkowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia wynajmowanego samochodu do wykonywania innej działalności opodatkowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest m.in. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych oraz pozostałych, z wyłączeniem motocykli (PKD 77.11.Z oraz 77.12.Z). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem ma być samochód osobowy. Umowa leasingu ma być zawarta na okres dwóch lat. Samochód ten będzie przeznaczony do wynajmu podmiotowi trzeciemu na okres nie krótszy niż pół roku. Wnioskodawca nie wyklucza, że po zakończeniu umowy najmu samochodu osobowego najemca nie będzie zainteresowany jej przedłużeniem. W związku z tym Wnioskodawca przeznaczy przedmiotowy samochód do wykonywania innej opodatkowanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w razie przeznaczenia samochodu osobowego do prowadzenia innej opodatkowanej działalności gospodarczej niż wynajem osobie trzeciej powstanie obowiązek korekty podatku naliczonego...

Zdaniem Wnioskodawcy, po ewentualnym zakończeniu umowy najmu, po upływie co najmniej sześciu miesięcy jej trwania, zmieni się przeznaczenie przedmiotowego samochodu, co jednak nie spowoduje konieczności korygowania podatku naliczonego odliczonego od rat leasingowych. Trzeba bowiem pamiętać, że w niniejszej sprawie spełnione zostaną przesłanki z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. samochód osobowy oddany zostanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Późniejsze przekazanie samochodu do celów wykonywania innej działalności gospodarczej nie spowoduje konieczności korekty podatku naliczonego do wysokości 60% podatku naliczonego zawartego na fakturze nie więcej niż 6.000 zł.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W interpretacji nr ILPP2/443-450/11-2/AK rozstrzygnięto, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących leasing operacyjny samochodu osobowego, który przeznaczony jest na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 7 ustawy, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-6 ww. artykułu, regulujące kwestię korekty podatku naliczonego.

Przepis ten bezwzględnie ma zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik nabywając towar bądź usługę z przeznaczeniem do działalności opodatkowanej, miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu, a następnie zmienione zostało przeznaczenie tych towarów poprzez skorzystanie z prawa do zwolnienia podmiotowego lub rozpoczęcie wykorzystywania ich częściowo lub wyłącznie do czynności zwolnionych.

Natomiast regulacja ta nie będzie miała zastosowania do sytuacji opisanej we wniosku, gdyż nie ulegnie zmianie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od usługi leasingu operacyjnego wynajmowanego samochodu.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem pojazdów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem ma być samochód osobowy. Samochód ten będzie przeznaczony do wynajmu podmiotowi trzeciemu na okres nie krótszy niż pół roku. Wnioskodawca po zakończeniu umowy najmu nie wyklucza przeznaczenia przedmiotowego samochodu do wykonywania innych czynności podlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 91 ustawy. Nastąpi zmiana przeznaczenia samochodu, natomiast zakładając, że samochód będzie nadal służył czynnościom opodatkowanym, nie zajdzie konieczność korygowania dokonanego odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego.

Reasumując, Wnioskodawca po ewentualnym zakończeniu umowy najmu po upływie co najmniej sześciu miesięcy jej trwania i przeznaczeniu przedmiotowego samochodu do prowadzenia innej opodatkowanej działalności, nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących leasing operacyjny wynajmowanego samochodu osobowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się także, iż w niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia wynajmowanego samochodu do wykonywania innej działalności opodatkowanej. Natomiast w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy została wydana odrębna interpretacja z dnia 13 maja 2011 r. nr ILPP2/443-450/11-2/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

ILPP2/443-450/11-2/AK, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu