Temat interpretacji
rejestrowanie obrotu Zleceniodawcy na kasie rejestrującej należącej do Wnioskodawcy, obowiązek przechowywania kopii dokumentów kasowych, obowiązek umieszczenia zapisów na paragonie fiskalnym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2012r. (data wpływu 30 listopada 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 lutego 2013r. (data wpływu 18 lutego 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uwzględnienia do podstawy opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- możliwości pomnniejszenia całego zaewidencjonowanego obrotu o tą jego część, która przypada na sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- obowiązku przechowywania kopii dokumentów kasowych sprzedaży dokonanej w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- jest prawidłowe,
- w zakresie obowiązku umieszczenia na paragonie fiskalnym zamiast nazwy towaru ogólnego zapisu sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki
- jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2012r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uwzględnienia do podstawy opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- możliwości pomnniejszenia całego zaewidencjonowanego obrotu o tą jego część, która przypada na sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- obowiązku przechowywania kopii dokumentów kasowych sprzedaży dokonanej w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy, umieszczenia na paragonie fiskalnym zamiast nazwy towaru ogólnego zapisu sprzedaż obca lub sprzedaż .
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lutego 2013r. (data wpływu 18 lutego 2013r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 lutego 2013r. nr IBPP3/443-1340/12/JP.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach struktury agencyjnej zorganizowanej przez z siedzibą w (zwaną dalej spółką) prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych. Spółka oferuje klientom możliwość zakupu urządzeń służących do korzystania z usług telekomunikacyjnych, takich jak telefony komórkowe, laptopy, tablety i inne urządzenia po promocyjnych cenach gdy sprzedaż taka związana jest z zawarciem umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Spółka zamierza wprowadzić możliwość sprzedaży produktów w systemie agencyjnym przez agentów posiadających zawartą umowę z Spółką oraz subagentów posiadających odrębną umowę zawartą z agentem Spółki (zwanych dalej partnerami). Partner będzie dokonywał sprzedaży w lokalu, w których prowadzony jest jego punkt sprzedaży, po uprzednim dostarczeniu produktów przez Spółkę na podstawie udzielonego przez Spółkę umocowania, w ramach odpłatnego zlecenia. Partner nie jest właścicielem produktów i będzie je sprzedawał w imieniu i na rzecz Spółki, wykorzystując w tym celu program informatyczny udostępniony przez Spółkę . Tym samym stroną umowy sprzedaży z nabywcą będzie Spółka, a nie partner. Niezależnie od sprzedaży produktów w imieniu i na rzecz Spółki partnerzy będą w dalszym ciągu oferować i sprzedawać produkty we własnym imieniu i na swoją rzecz po ich uprzednim zakupieniu.
Sprzedaż dokonywana w imieniu i na rzecz Spółki dokumentowana będzie, dla celów rozliczania podatku VAT, w następujący sposób:
- Każda transakcja sprzedaży dokonywana w imieniu i na rzecz Spółki będzie zawsze dokumentowana fakturą wystawioną przez partnera, w imieniu i na rzecz Spółki. Danymi sprzedawcy na fakturze będą dane Spółki. Partner przekaże fakturę nabywcy produktów natychmiast po dokonaniu sprzedaży.
- W przypadku gdy kupującym będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy, sprzedaż będzie ponadto rejestrowana w punkcie sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej partnera.
Jak zaznaczono powyżej, oprócz dokonywania sprzedaży produktów należących do Spółki, partner będzie również nadal dokonywał sprzedaży własnej, czyli sprzedaży w imieniu własnym i na swoją rzecz usług i towarów których wcześniej nabył własność. Sprzedaż własna partnera, dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie ewidencjonowana przy zastosowaniu posiadanych przez niego kas rejestrujących.
Ponadto w piśmie z dnia 14 lutego 2013r. Wnioskodawca wyjaśnił, że w opisanej strukturze organizacyjnej jest partnerem. Sprzedaż na rzecz Spółki będzie prowadzona na podstawie umowy przedstawicielstwa, z tytułu prowadzonej sprzedaży Wnioskodawca będzie uzyskiwał wynagrodzenie w postaci prowizji. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy sprzedaż dokonywana w imieniu i na rzecz Spółki dokonywana dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych rejestrowana w punkcie sprzedaży partnera za pomocą jego kasy rejestrującej stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług u partnera czy u Spółki ...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Ad. pytania 1
Sprzedaż dokonywana w imieniu i na rzecz Spółki na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych rejestrowana w punkcie sprzedaży partnera za pomocą jego kasy rejestrującej nie stanowi podstawy opodatkowania u tego partnera.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21. art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Partner dokonuje sprzedaży w imieniu i na rzecz Spółki za co pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji za pośrednictwo w sprzedaży, tak więc Partner nie dokonuje sprzedaży tylko pośredniczy w sprzedaży, która dokonywana jest w imieniu i na rzecz Spółki. Jednakże zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT jest zobowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu własnych kas rejestrujących.
Ad. pytania 2
W przypadku całkowitego i jednoznacznego wydzielenia sprzedaży przypadającej na partnera oraz dokonywanej w imieniu i na rzecz Spółki, partner powinien pomniejszyć całość zaewidencjonowanego obrotu o tą część, która przypada na sprzedaż realizowaną w imieniu i na rzecz Spółki. Ta część sprzedaży będzie opodatkowana przez Spółki na podstawie faktur wystawianych (w każdym przypadku dokonania sprzedaży) z zastosowaniem odpowiedniego systemu komputerowego przekazanego partnerowi, pomimo, że paragony dotyczące transakcji z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz rolnikami ryczałtowymi będą przechowywane w siedzibie partnera. Uznanie tej części sprzedaży za podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT spowodowałoby podwójne opodatkowanie tej samej transakcji.
Ad. pytania 3
Mając na uwadze brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży po stronie Spółki oraz istnienie takiego obowiązku po stronie partnera, ma on obowiązek przechowywać kopie dokumentów kasowych zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie kryteriów i warunków, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.
Ad. pytania 4
Na paragonie fiskalnym dokumentującym sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Spółki zamiast nazwy towaru można umieścić ogólny zapis o treści: sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki, ponieważ sprzedaż ta będzie zaewidencjonowana zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług oraz nabywca w każdym przypadku dokonania zakupu otrzyma fakturę VAT gdzie określony będzie rodzaj zakupionego towaru lub usługi co nie narusza również przepisu określonego w par. 7 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie kryteriów, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. Sprzedaż ta będzie ujęta w rejestrach Spółki na podstawie kopii faktur generowanych przez system komputerowy udostępnionych partnerowi przez Spółkę.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:
- uwzględnienia do podstawy opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- możliwości pomnniejszenia całego zaewidencjonowanego obrotu o tą jego część, która przypada na sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- obowiązku przechowywania kopii dokumentów kasowych sprzedaży dokonanej w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- jest prawidłowe,
- w zakresie obowiązku umieszczenia na paragonie fiskalnym zamiast nazwy towaru ogólnego zapisu sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki
- jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku..
Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami inwestycyjnymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 3.
Z przedstawionego stanu faktycznego, że Wnioskodawca w oparciu o umowę pośrednictwa zamierza rozpocząć sprzedaż produktów w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy (Spółka) w zamian za określone w umowie wynagrodzenie (prowizję).
Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy należy zauważyć, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca świadczy na podstawie umowy pośrednictwa usługi w sprzedaży produktów, za które otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne, to podstawą opodatkowania jest wyłącznie kwota prowizji.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją w której Wnioskodawca poza wykonywaniem usług w ramach umowy pośrednictwa dokonuje również sprzedaży własnej, jednocześnie Wnioskodawca ewidencjonuje tą sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Stosownie do art. 111 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b.
Z kolei jak wynika z zapisu art. 111 ust. 3b ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Powyższy przepis (tj. art. 111 ust. 3b ustawy o VAT) ustanawia wyjątek od zasady, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, nakazując również ewidencjonowanie sprzedaży prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Wyjątek ten dotyczy ewidencjonowania na własnej kasie obrotu innego podmiotu bez prawa do używania przez podatnika kas należących do innego podmiotu. Zatem pośrednik, który obok sprzedaży towarów zleceniodawcy dokonuje sprzedaży towarów własnych, w sytuacji gdy ciąży na nim obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy rejestrującej, ma również obowiązek ewidencjonowania na kasie obrotu z tytułu sprzedaży towarów zleceniodawcy.
Jednakże do obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawca powinien wliczyć wyłącznie wartość własnej sprzedaży dokonanej na rzecz osób, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych Przy czym należy mieć na względzie uregulowania wskazujące na konieczność prowadzenia przez podatnika ewidencji, służącej prawidłowemu sporządzeniu deklaracji podatkowej.
Ewidencja prowadzona w kasie rejestrującej jest niezależna od ewidencji, której prowadzenia wymagają inne przepisy, a w szczególności art. 109 ust. 3 ustawy.
Stosownie do treści art. 109 ust. 3 powołanej ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Zatem Wnioskodawca ma prawo pomniejszyć cały zaewidencjonowany obrót o tą jego część, która przypada na sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy.
W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 i pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się do kwestii objętej pytaniem nr 3 tj. czy Wnioskodawca ma obowiązek przechowywania kopii dokumentów kasowych sprzedaży dokonanej w imieniu i na rzecz Spółki, należy stwierdzić, że zgodnie z art. 112 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty związane z tym rozliczeniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Stosownie do art. 111ust. 3a pkt 6 ustawy o VAT, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani przechowywać kopie dokumentów kasowych przez okres wymagany w art. 112, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.).
Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).
Zgodnie z § 2 pkt 11 ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o paragonie fiskalnym - rozumie się przez to wydrukowany dla nabywcy przez kasę w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży.
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących w myśl § 7 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia są obowiązani do dokonywania ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących na mocy § 7 ust. 1 pkt 8 ww. rozporządzenia obowiązani są również do przechowywania kopii dokumentów kasowych przez okres wymagany w ustawie oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze. zm.) zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.).
Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych w jego punkcie sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
Mając na uwadze wskazane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie miał obowiązek przechowywania kopii dokumentów kasowych w myśl art. 111 ust. 3a pkt 6 ustawy o VAT oraz § 7 ust. 1 pkt 8 cyt. wyżej rozporządzenia.
W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, iż ma on obowiązek przechowywać kopie dokumentów kasowych, należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się do kwestii objętej pytaniem nr 4 tj. obowiązku umieszczenia na paragonie fiskalnym zamiast nazwy towaru ogólnego zapisu sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki, stwierdzić należy, że jak wynika z treści § 2 pkt 11 ww. rozporządzenia przez paragon fiskalny rozumie się wydrukowany dla nabywcy przez kasę w momencie sprzedaży dokument fiskalny z dokonanej sprzedaży.
Natomiast zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 6 powołanego rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r., paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
- numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
- numer kolejny wydruku,
- datę i czas ( godzinę i minutę) sprzedaży,
- nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- ilość i wartość sprzedaży,
- wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku,
- wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,
- łączną kwotę podatku,
- łączną kwotę należności,
- kolejny numer paragonu fiskalnego,
- kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
- logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy kasy,
- oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, o której mowa w lit. k, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży.
Paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie dane, o których mowa w pkt 6, pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji () (§ 5 ust. 1 pkt 10).
Z przytoczonych przepisów wynika, jakie wymagania musi spełniać paragon fiskalny. Jednym z nich jest wymóg zawarcia na wydruku nazwy towaru lub usługi. Sprzedawca zobowiązany jest więc do wskazania nazwy towaru lub usługi tak, aby możliwe było przyporządkowanie temu towarowi lub usłudze odpowiedniej stawki podatku VAT.
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nazwa towaru/usługi oraz nie określają źródła stosowania tych nazw, jednakże przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć nazwę jednostkową, t.j. nazwę mającą tylko jeden desygnat.
Nazwa towaru ma spełniać cele, dla jakich podatnik został zobowiązany do ewidencjonowania obrotu. Sprzedawca jest zobowiązany opisać na paragonie każdy towar, podać jego nazwę, ale też, nie może być to nazwa za bardzo ogólna. Umieszczona na paragonie fiskalnym nazwa towaru winna oznaczać określoną grupę asortymentową sprzedawanego towaru, tak aby do użytej nazwy towaru możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej i by użyta nazwa była co do istoty zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem, a nadto by powiązanie tej nazwy z ceną pozwoliło na indywidualne określenie sprzedawanego towaru. Nie ma przeszkód, by nazwa pochodziła z języka potocznego, tak by była w pełni zrozumiała dla klienta.
Jednocześnie należy podkreślić, iż stosownie do § 7 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług oraz ich właściwego przyporządkowania do stawek podatku.
Zatem, to sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby nazwa towaru w jednoznaczny sposób definiowała sprzedawane towary i usługi oraz umożliwiała ich właściwe przyporządkowanie do stawek podatków.
Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących stanowi dowód, co do wysokości obrotu oraz kwot podatku należnego od dokonanych przez podatnika transakcji sprzedaży. W świetle powyższego, paragony fiskalne, jak i raporty fiskalne, muszą odzwierciedlać wartość sprzedaży, a zarazem potwierdzać faktyczny przebieg operacji gospodarczej.
W świetle cytowanych przepisów, wskazać należy, iż proponowana przez Wnioskodawcę nazwa sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki dla sprzedawanych w imieniu i na rzecz Spółki towarów (usług) wymaga doprecyzowania, bowiem w tej formie będzie nieprawidłowa, gdyż nie będzie spełniać wymogów rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.
Zaznaczenia również wymaga, że klient co do zasady powinien otrzymać paragon, a nie fakturę VAT. Zgodnie bowiem z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy. Dopiero na żądanie klienta sprzedawca jest obowiązany do wystawienia faktury VAT.
W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.
Podsumowując powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:
- uwzględnienia do podstawy opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- możliwości pomnniejszenia całego zaewidencjonowanego obrotu o tą jego część, która przypada na sprzedaż dokonywaną w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- obowiązku przechowywania kopii dokumentów kasowych sprzedaży dokonanej w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy,
- jest prawidłowe,
- w zakresie obowiązku umieszczenia na paragonie fiskalnym zamiast nazwy towaru ogólnego zapisu sprzedaż obca lub sprzedaż Spółki
- jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi tj. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 234 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach