Temat interpretacji
możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na rozbudowie sieci sanitarno-wodociągowej i oczyszczalni ścieków
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2011r. (data wpływu 20 lipca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2011r. (data wpływu 29 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. . Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 września 2011r. (data wpływu 29 września 2011r.).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Urząd Gminy podatnikiem podatku od towarów i usług jest od roku 2002. Podatek należny odprowadzany do Urzędu Skarbowego naliczany jest od sprzedaży związanej głównie z dzierżawą składników mienia komunalnego Gminy. Podatek należny pomniejsza o naliczony w oparciu o refaktury wystawione lokatorom za energię elektryczną, abonament telefoniczny i opłatę za media. Nie posiada innej możliwości zwrotu podatku VAT przez Gminę.
Od 2008r. Gmina realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pn. .
Przedmiotem projektu jest rozbudowa sieci sanitarno-wodociągowej i oczyszczalni ścieków w ramach etap I - zadania 2. Celem głównym inwestycji jest ochrona i poprawa jakości środowiska naturalnego. Realizacja celu głównego odbędzie się poprzez cel szczegółowy jakim jest poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych. Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej spowoduje również ograniczenie wewnętrznych barier rozwojowych Gminy w zakresie podstawowej infrastruktury technicznej. Przedsięwzięcie jest ukierunkowane na przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i ekonomicznej oraz poprawę warunków bytowych mieszkańców Gminy. Projekt jest drugim zadaniem etapu pierwszego obejmującego skanalizowanie całego sołectwa. W ramach charakteryzowanej inwestycji oczyszczalnia ścieków zostanie rozbudowana do przepustowości 400 m3/dobę oraz zostanie zbudowane ponad 15 km sieci sanitarno-wodociągowej. Realizacja projektu związana jest z realizacją zadań własnych gminy, wynikających z ustawy o samorządzie gminnym.
Usługi w sektorze wodnym i kanalizacyjnym będą odpłatne według określonych taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Dochody będą przeznaczone na pokrycie kosztów prawidłowego utrzymania i funkcjonowania Zakładu Usług Komunalnych.
Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie są i nie będą wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W celu rozliczenia projektu i zaliczenia do kosztów kwalifikowalnych podatku VAT, Gmina musi przedłożyć stosowne oświadczenie o braku możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy wydatkach projektu .
Jak wskazał Wnioskodawca w piśmie z dnia 26 września 2011r. faktury dokumentujące towary i usługi nabywane na potrzeby realizacji projektu są wystawiane na Gminę (Urząd Gminy). Właścicielem sieci sanitarno-wodociągowej i oczyszczalni ścieków jest Gmina. Po zakończeniu realizacji projektu rozbudowana sieć sanitarno-wodociągowa i oczyszczalnia ścieków zostanie nieodpłatnie przekazana w użyczenie do Zakładu Usług Komunalnych.
Okres realizacji projektu: od 15 września 2008r. do 15 maja 2012r.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Gmina ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Gmina nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. .
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom wyłącznie w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Gmina stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi (art. 9 ust. 1 cyt. ustawy).
Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują zadania w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o samorządzie gminnym).
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w okresie od 15 września 2008r. do 15 maja 2012r. realizuje projekt współfinansowany prze Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pn. .
Przedmiotem projektu jest rozbudowa sieci sanitarno-wodociągowej i oczyszczalni ścieków w ramach etap I - zadania 2. Celem głównym inwestycji jest ochrona i poprawa jakości środowiska naturalnego. Projekt jest drugim zadaniem etapu pierwszego obejmującego skanalizowanie całego sołectwa.
Faktury dokumentujące towary i usługi nabywane na potrzeby realizacji projektu są wystawiane na Gminę (Urząd Gminy).
Właścicielem sieci sanitarno-wodociągowej i oczyszczalni ścieków jest Gmina. Po zakończeniu realizacji projektu rozbudowana sieć sanitarno-wodociągowa i oczyszczalnia ścieków zostanie nieodpłatnie przekazana w użyczenie do Zakładu Usług Komunalnych.
Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie są i nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny. Analiza przedmiotowej sprawy wskazuje, że związek taki nie występuje bowiem rozbudowana sieć sanitarno-wodociągowa i oczyszczalnia ścieków zostanie nieodpłatnie przekazana w użyczenie do Zakładu Usług Komunalnych, a Wnioskodawca wskazał, że towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie są i nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W świetle powyższego, ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pn. .
W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Ponadto, tut. organ pragnie również zauważyć, iż granice tego szczególnego postępowania podatkowego, którego celem jest uzyskanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, określa Wnioskodawca występując z konkretnym pytaniem prawnym, wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, co wynika wprost z przepisu art. 14 b § 1, 2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Natomiast na podstawie art. 14c § 1 i § 2 tut. organ dokonuje oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Niniejsza interpretacja skierowana jest tylko do Wnioskodawcy, bowiem każdą czynność, z którą mogą być związane skutki podatkowo-prawne należy rozstrzygać indywidualnie.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Końcowo zaznacza się, że w zakresie zaliczenia podatku VAT do kosztów kwalifikowanych projektu wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach