Temat interpretacji
Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez zbywającego aport.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 2 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez zbywającego przedsiębiorstwo jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez zbywającego przedsiębiorstwo.
W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan firmę budowlaną, w skład której wchodzą m. in. nieruchomości, maszyny i urządzenia, roboty w toku, zapasy materiałów. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego zamierza w drodze darowizny przekazać firmę w całości synowi na podstawie aktu notarialnego. W ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan jedynie czynności opodatkowane. Z chwilą darowizny dokona czynności niepodlegajacej opodatkowaniu, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi w sposób pozwalający na zachowanie ciągłości jego działalności, a więc w dniu darowizny przekazane będą prace w toku i materiały, od których zostanie odliczony podatek naliczony, a które nie zostaną sprzedane w postaci wykonanych prac budowlanych, zrobi to syn we własnym imieniu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy zobowiązany jestem w związku z dokonaniem czynności niepodlegającej opodatkowaniu do korekty podatku naliczonego...
Zdaniem Wnioskodawcy, czynność darowizny przedsiębiorstwa nie spowoduje konieczności korekty podatku naliczonego. Biorąc pod uwagę wartość całego przedsiębiorstwa, obrót z tytułu czynności niepodlegającej opodatkowaniu byłby tak znaczny, że wszelkie proporcje obliczone z jego udziałem dawałyby znaczne kwoty. Wyodrębnienie kwot podatku przypisanych działalności opodatkowanej (sprzedaż będzie prowadzona do ostatniej chwili) i jednej czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie jest możliwe. W Pana ocenie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, pomimo jednorazowego dokonania czynności niepodlegającej opodatkowaniu. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczy sytuacji, w których podatnik jednocześnie dokonuje czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku. Ponadto wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu nie jest włączona do sumy obrotów ustalanych na potrzeby wyliczenia proporcji sprzedaży. Gdyby ustalić proporcję sprzedaży do celów odliczenia, wyniesie ona 100%. Stanowisko powyższe, z powołaniem na orzecznictwo ETS, wyrażono w opracowaniu A. Bartoszewicza i R. Kubackiego pt. VAT (LEX, Warszawa 2011, str. 705-706, 884-900). Wszelkie zakupy towarów i usług służą sprzedaży opodatkowanej (obecnie Pana, a następnie syna) i żadna część firmy nie zostanie przeznaczona na cele osobiste.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
W myśl ust. 2 powołanego wyżej artykułu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (art. 91 ust. 2a ustawy).
W myśl art. 91 ust. 9 cyt. ustawy, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Z treści wniosku wynika, że w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego zamierza Pan przekazać w całości w drodze darowizny firmę (przedsiębiorstwo) synowi, na podstawie aktu notarialnego. W ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan jedynie czynności opodatkowane.
Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa, stwierdzić należy, że o ile jak wynika z treści wniosku przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo, to czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego. Obowiązek ewentualnej korekty tego podatku, zgodnie z art. 91 ust. 9 ww. ustawy, zostanie przeniesiony na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków, tj. na syna.
Jednocześnie należy podkreślić, że analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 cyt. wyżej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy przedmiotowa transakcja stanowi zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa cywilnego, a niniejsze przyjęto jako element zdarzenia przyszłego.
Końcowo należy wskazać, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik, który jest w pełni zorientowany, czy zbywane w ramach tej czynności składniki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przytoczonych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy