Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 03.10.2006 r., iż podatnik podatku od towarów i usług w przypadku sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia od podatku od towarów i usług za miesiąc następujący po miesiącu, w którym sporządzono spis z natury - jest prawidłowe.
W skierowanym do organu podatkowego piśmie z dnia 03.10.2006 r. podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w przedmiocie momentu dokonania odliczenia podatku naliczonego w oparciu o spis z natury.
Podatnik poinformował, że działalność gospodarczą prowadzi od dnia 01.04.2006 roku. W dniu 07.07.2006 r. utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 113 ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) W tym samym dniu sporządził spis z natury, który w dniu 21.07.2006r. złożył w urzędzie skarbowym.
Decyzją PP2/44002-2/06 z dnia 18.08.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu wyraził zgodę na pomniejszenie
podatku należnego o podatek naliczony w kwocie wyszczególnionej w w/w spisie z natury.
Podatnik skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego w deklaracji VAT-7 za miesiąc następujący po miesiącu, w którym sporządzono spis z natury, tj. za miesiąc sierpień 2006 roku.
W ocenie podatnika było to zgodne z treścią art. 86 ust. 10 pkt. 4 oraz ust.11 w/w ustawy.
Odnosząc się do przedstawionej powyżej sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza co następuje:
Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Udzielenie interpretacji co
do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (§ 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zgodnie z treścią art. 113 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:
1/ sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
2/ przedłożenia w urzędzie
skarbowym spisu, o którym mowa w pkt. 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.
W przypadku dokonania spisu z natury określonego w w/w art. 113 ust. 5 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu. (art. 86 ust. 10 pkt. 4 w/w ustawy).
Należy jednak mieć również na uwadze treść art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Unormowania art. 86 ust. 10 i 11 wskazują bowiem, że jako zasadę przyjęto, iż obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający w faktur podatnicy mogą dokonywać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za następny okres rozliczeniowy.
Z powyższego wynika, iż odliczenia podatku
naliczonego wynikającego ze sporządzonego spisu z natury można dokonać w rozliczeniu za okres, w którym spisu tego dokonano oraz w rozliczeniu za okres następujący po okresie, w którym spisu dokonano.
Podatnik złożył sporządzony przez siebie spis z natury w dniu 21.07.2006 r., a skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego w deklaracji VAT-7 za sierpień 200 6r. Skorzystał zatem z możliwości przewidzianej w art. 86 ust. 11 w/w ustawy.
Biorąc pod uwagę przytoczoną wyżej regulację prawną oraz stan faktyczny przedstawiony przez stronę należy stwierdzić, iż stanowisko zawarte we wniosku z dnia 03.10.2006 r. jest prawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 03.10.2006 r.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast
właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 Ordynacji podatkowej).
W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w wysokości 5 zł od wniosku.