P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR2/443-331/06/ST

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2006, sygn. 1471/NUR2/443-331/06/ST, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wnioskuo udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi transportu międzynarodowego towarzyszące importowi towarów spoza obszaru Unii Europejskiej różnymi metodami transportu (transport morski, transport lotniczy, transport drogowy). Towar jest dostarczany przez Spółkę do zleceniodawcy, który jest importerem krajowym i wprowadzany na skład celny w Polsce. Na potrzeby odprawy celnej Spółka dostarcza oświadczenie o kosztach transportu dotyczące wykonanego przewozu od miejsca załadunku poza Unią Europejską do miejsca przeznaczenia w kraju, co wynika z warunków handlowych, bowiem dostawy realizowane są na bazie FCA (miejsce załadunku) wg INCOTERMS 2000. Koszty podane w oświadczeniu są doliczane do podstawy opodatkowania w imporcie zgodnie z art. 29 ust. 15 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika wprowadzenie towaru na skład celny jest importem towaru w świetle definicji z art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Spółka sprzeda usługę transportu międzynarodowego z 0% stawką VAT.Spółka będzie dysponowała dokumentem SAD z otwarcia procedury składu celnego, co dokumentuje objęcie VAT wartości usługi transportowej przy imporcie towaru.Sprzedaż usługi transportu międzynarodowego, którego wartość została doliczona do podstawy opodatkowania na dokumencie SAD podczas odprawy celnej tego towaru, podlega stawce VAT 0% niezależnie od stawki VAT jakiej podlega towar sprowadzony na polski obszar celny.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Przepisy ustawy o VAT nie wyłączają składu celnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium kraju. Tym samym pomimo, iż towar jest składowany w składzie celnym, znajduje się na polskim obszarze celnym.

Stosownie do art. 5 ust. 1 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz import towarów.

W imporcie towarów, w myśl art. 29 ust. 15 ustawy, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 13 i 14, obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Elementy, o których mowa w zdaniu pierwszym, wlicza się do podstawy opodatkowania, również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Wspólnoty, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu.

Stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 15, z wyjątkiem usług:

- w zakresie ubezpieczenia towarów,

- dotyczących importu towarów zwolnionych od podatku.

Stosowanie stawki podatku 0 % uzależnione jest od spełnienia dyspozycji art. 83 ust. 2, tj. prowadzenia dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych tymi przepisami.

Z wniosku Strony wynika, iż wykonuje ona usługi transportu związane z importem towarów z krajów spoza Unii Europejskiej do składu celnego na terytorium Polski na zlecenie nabywcy krajowego. Wartość usług transportowych jest włączona do podstawy opodatkowania importu towarów, co wynika z posiadanych przez Spółkę dokumentów SAD.

W związku z powyższym, świadczenie usługi transportu jako usługi związanej bezpośrednio z importem towarów, której wartość została włączona do podstawy opodatkowania przy imporcie towarów podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 0% ma mocy art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem, iż Spółka spełnia warunek określony w art.83 ust. 2 ustawy o VAT. Świadczenie usług związane z importem towarów, których wartość została doliczona do podstawy opodatkowania na dokumencie SAD podczas odprawy celnej tych towarów, podlega stawce VAT 0% niezależnie od stawki VAT jakiej podlega towar sprowadzony na polski obszar celny (wyłączenie spod opodatkowania stawką 0% dotyczy jedynie importu towarów zwolnionych od podatku).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie