Temat interpretacji
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu fatycznego, wynika iż w celu dokonania zwrotu towaru, na który został wystawiony paragon fiskalny jednostka uzyskuje od kupującego oryginał paragonu oraz każdorazowy zwrot zatwierdzany jest przez kierownika działu sprzedaży.
Zdaniem wnioskodawcy we wskazanym stanie faktycznym podatnik ma prawo do korygowania podatku należnego od zwrotu towarów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:
art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
§ 5ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz. U. z 2002r. Nr 108 , poz.948 ze zmianami ) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących z zastrzeżeniem ust.2 są obowiązani do : dokonania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fisklanego lub faktury VAT oraz do wydania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.
W świetle przedstawionego na wstępie stanu prawnego należy stwierdzić, że obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących obejmuje wyłącznie okoliczności sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.Zatem w ww. sytuacjach kupujący powinien w każdym przypadku otrzymać paragon od podatnika bez względu na to czy zażąda jego otrzymania, czy też nie. Gdy nabywca otrzymał paragon fiskalny, a następnie zażądał wystawienia faktury - wystawienie tego dokumentu uzależnione jest zwrotu paragonu ( zgodnie z § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 - Dz. U. Nr 97, poz.971 ze zm. ). Korekta paragonu przy wydrukowaniu przez kasę rejestrującą może być dokonana przed zakończeniem transakcji sprzedaży. Transakcja, która została zakończona wydaniem paragonu, nie podlega korekcie przez kasę. Zwrot towarów następuje w drodze odrębnie prowadzonej ewidencji. Ewidencjonowane zwroty i reklamacje należy uwzględnić przy sporządzaniu dobowych i okresowych raportów kasowych, zgodnie z przepisami o rachunkowości, a następnie rozliczyć w składanej deklaracji podatkowej.
Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.