Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-326/3/06/AP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.11.2006, sygn. 1471/NUR1/443-326/3/06/AP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka otrzymuje faktury korygujące za dostawę mediów. Faktury pierwotne wystawiane są przez dostawców mediów w oparciu o pewne wyliczenia szacunkowe. Następnie, po zakończeniu okresu rozliczeniowego wystawiane są faktury korygujące podwyższające lub obniżające cenę zakupu usług w zależności od wskazań licznika. W pewnych jednak przypadkach przyczyną wystawienia faktur korygujących przez dostawcę mediów są błędy spowodowane np. wadliwym odczytem stanu licznika. Zdaniem Spółki niezależnie od tego czy faktury zwiększały, czy też obniżały wysokość podatku naliczonego powinny być rozliczone w miesiącu ich otrzymania.

W myśl § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Zgodnie z § 16 ust. 5 w/w rozporządzenia nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.

Ponadto stosownie do § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z ust. 4 § 17 nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1) jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2) jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której korekta dotyczy (ust. 5).

Biorąc pod uwagę w/w przepisy oraz opisany stan faktyczny należy stwierdzić, iż Spółka (tj. nabywca usług) otrzymane faktury korygujące powinna ująć w miesiącu ich otrzymania bez względu na to z jakiej przyczyny zostały wystawione oraz czy zwiększają czy zmniejszają podatek naliczony. Jednakże jeżeli Spółka nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z faktury pierwotnej, a korekta tej faktury zmniejszała podatek naliczony to Spółka powinna skorygować rozliczenie za okres, w którym miała prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury pierwotnej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie