Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik pełni funkcję zarządu w spółce...., w której jest jednocześnie jednym ze wspólników. Spółka rozważa możliwość przyznania członkom zarządu Spółki wynagrodzenia za funkcję w zarządzie ( posiedzenia ), które byłoby płatne miesięcznie.
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Podatnika, udział w zarządzie spółki nie jest działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie, w związku z czym otrzymywane wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podarku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W ust. 2 art. 15 ustawy o VAT określono, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Natomiast, stosownie do art. 15 ust. 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:
1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późno zm.);
2. wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Akt powołania na członka zarządu tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym i wykonującym zlecane czynności. Pomiędzy członkiem zarządu a spółką powstają prawne więzy tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych, określają warunki wykonywania czynności członka zarządu jego wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonywanie tych czynności. Kwestię odpowiedzialności reguluje zapis art. 372 kodeksu spółek handlowych.
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu prawa członka zarządu do reprezentowania spółki dotyczą wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Prawa członka zarządu do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Zatem, czynności takie zawsze będą wywoływały skutek na zewnątrz nawet gdyby dochodziło do ograniczeń. Oznacza to, że w stosunkach zewnętrznych istnieje odpowiedzialność zlecającego za czynności wykonywane przez członka zarządu. Natomiast w stosunkach wewnętrznych będzie rodziło odpowiedzialność odszkodowawczą działających wbrew ograniczeniom względem zlecającego.
Reasumując, wykonywane przez Pana czynności nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym otrzymywane wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług