Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczeln... - Interpretacja - US IV/III/443-34/2/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2006, sygn. US IV/III/443-34/2/06, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30 maja 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.06.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 27 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, od usługi wykonania dokumentacji projektowej zaklasyfikowanej wg PKWiU do symbolu 74.20 - usługi architektoniczne i inżynierskie - uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 30.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.06.2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27.06.2006 r., Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, od usługi wykonania dokumentacji projektowej zaklasyfikowanej wg PKWiU do symbolu 74.20 - usługi architektoniczne i inżynierskie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł, w trybie prawa zamówień publicznych, umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. W umowie strony ustaliły datę wykonania usługi na dzień 18.04.2006 r. W umowie zamawiający zastrzegł prawo wniesienia do wykonanej dokumentacji uzupełnień i zmian - w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Wnioskodawca jest zobowiązany uwzględnić wniesione zmiany w terminie 7 dni od daty ich zgłoszenia i na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego ponownie przekazać dokumentację projektową zamawiającemu. Umowa przewiduje, że data sporządzenia protokołu końcowego odbioru dokumentacji jest datą wykonania umowy i podstawą do wystawienia faktury.

Zdaniem Wnioskodawcy - w świetle powyższej umowy i w sytuacji zgłaszania zmian przez zamawiającego, za datę wykonania usługi, w rozumieniu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT należy przyjąć dzień sporządzenia protokołu końcowego odbioru zmienionej dokumentacji. Po sporządzeniu tego protokołu Wnioskodawca uprawniony jest dopiero do wystawienia faktury, co w konsekwencji rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (D.z.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

W myśl § 14 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarta z zamawiającym umowa na wykonanie dokumentacji projektowej przewiduje prawo wniesienia uzupełnień i zmian w terminie 14 dni przez zamawiającego, Wnioskodawca w terminie 7 dni od daty zgłoszenia zobowiązany jest uwzględnić wniesione zmiany. Po uwzględnieniu tych zmian na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego nastąpi końcowy odbiór wykonanej dokumentacji projektowej. Umowa przewiduje, że data sporządzenia tego protokołu jest datą wykonania umowy i podstawą do wystawienia faktury.

W ocenie tut. Organu, w przedmiotowym przypadku, za datę wykonania usługi należy uznać datę przekazania dokumentacji projektowej (po naniesieniu zmian i uzupełnień wnioskowanych przez zamawiającego).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartośći 0,50 zł od każdego załącznika).

Urząd Skarbowy w Olsztynie