P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-544/06/BIK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2006, sygn. 1472/RPP1/443-544/06/BIK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 08.08.2006r. (data wpływu do Urzędu 17.08.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest firmą z kapitałem zagranicznym - 100% kapitał niemiecki. Podatnik zajmuje się hurtową sprzedażą maszyn i urządzeń dla instalatorów. Towary Spółki rozprowadzane są m.in. przez firmy należące do koncernów. Udziałowiec Spółki z Niemiec podpisał umowy z tymi koncernami ustalające, że w każdej firmie należącej do tych koncernów w podstawowym asortymencie muszą znaleźć się produkty Spółki. Udziałowiec Spółki zobowiązał się w zamian do wypłaty bonusa w wysokości uzależnionej od globalnego obrotu we wszystkich krajach. Ostatecznie udziałowiec podpisał umowę ze Spółką obciążającą ją kosztami wypłaconego bonusa jako procent od obrotu wypracowanego w Polsce.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy zapłata takiego bonusa wywołuje dla niego jakieś skutki na gruncie ustawy o VAT. Zdaniem Spółki zwrot bonusa dla udziałowca nie rodzi skutków podatkowych na gruncie podatku VAT, ponieważ zapłata bonusa nie wiąże się ani z dostawą towarów, ani świadczeniem usług na rzecz udziałowca ani nie jest importem usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym (w zakresie samego przekazania środków pieniężnych niemieckiemu udziałowcowi) nie mamy do czynienia z dostawą towarów, gdyż nie nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się bowiem, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W powyższym przypadku nie wystąpi również świadczenie usług, Wnioskodawca bowiem nie świadczy na rzecz swojego udziałowca żadnych usług, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Chcąc ustalić, czy w danym przypadku, gdy podmiot polski korzysta z usług podmiotu zagranicznego, wystąpi import usług, należy określić miejsce opodatkowania usługi. W przedstawionym stanie faktycznym niemiecki udziałowiec podejmuje działania mające na celu zwiększenie sprzedaży produktów Spółki, m.in. zapewnia, aby w firmach należących do koncernu w podstawowym asortymencie znalazły się produkty Spółki. W świetle cyt. wyżej art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, należy zatem przyjąć, że niemiecki udziałowiec świadczy usługi na rzecz Spółki. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Mając na uwadze przytoczony przepis art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, należy stwierdzić, iż miejscem opodatkowania usługi świadczonej przez podmiot niemiecki na rzecz Spółki są Niemcy, o ile nie wystąpią okoliczności powodujące, iż zastosowanie znajdą przepisy art. 27 ust. 2 - 6 oraz art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, zakładając iż w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą wyjątki, o których mowa w art. 27 ust. 2 - 6 i art. 28 ustawy o VAT, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi import usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532 ze zm./).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie