Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 25 sierpnia 2006 roku, uzupełnionym dnia 25 września 2006 roku, za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka pobiera zaliczki, w przypadku których obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT powstaje w dacie otrzymania. Z reguły jest to dzień wpływu środków na rachunek bankowy. Po 31 grudnia spółka dokona dostawy lokali mieszkalnych, pomieszczeń gospodarczych i miejsc postojowych w garażu podziemnym wraz z udziałem we współwłasności części budynku przeznaczonych do wspólnego korzystania przez wszystkich współwłaścicieli oraz udziałem w prawie własności działki. Obecnie rozpoczynana jest budowa. Dostawa będzie polegać na ustanowieniu odrębnej własności wyżej wymienionych lokali i przeniesieniu tego prawa na nabywcę wraz z odpowiednim udziałem we własności gruntu oraz powierzchni wspólnych budynku w drodze notarialnej umowy sprzedaży.
Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy zaliczki otrzymane na dostawę wyżej wymienionych towarów na wyżej opisanych zasadach należy do 31 grudnia 2007 roku włącznie opodatkować stawką 7% podatku od towarów i usług.
Spółka stoi na stanowisku, iż zaliczki otrzymywane do 31 grudnia 2007 roku włącznie należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług wynoszącą 7%, co wynika z faktu, że dostawą objete są obiekty budownictwa mieszkaniowego, dostawa gruntu korzysta z tej samej stawki co budynek. Ponadto obrót stanowią również otrzymane zaliczki, a więc dostawa towarów już opłaconych nie jest ponownie opodatkowana.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 wyżej wymienionej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome,jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,a także gruntów.
Stosownie do art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak, niż 30 dnia, licząc od dnia wydania towaru.
W myśl art. 19 ust.11 cytowanej ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Oznacza to, że przyjęcie części zapłaty w formie zaliczki, raty powoduje powstanie obowiązku podatkowego do wysokości otrzymanej kwoty z uwzględnieniem właściwej stawki podatku w momencie postania obowiązku podatkowego.
Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT każda pierwsza dostawa budynków lub lokali mieszkalnych podlega do 31 grudnia 2007 roku opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 %.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.