Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 5 października 2006 roku, za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 25.09.2006 r. została dokonana sprzedaż niezabudowanego gruntu na rzecz jednej z firm deweloperskich. Grunt ten otrzymali Państwo na mocy zawartej w formie aktu notarialnego z 12.08.1992 r. umowy darowizny i dożywocia. Grunt ten został darowany do majątku wspólnego małżeńskiego bez żadnych dopłat. Na gruncie, który jest przedmiotem sprzedaży, nabywca wybuduje osiedle mieszkaniowe, ewentualnie z częścią usługowo-handlową.Po 1 maja 2004 roku nie sprzedali Państwo innych gruntów.
Posiadają Państwo inne grunty, które zostały uzyskane na podstawie komasacji gruntów w 1975 roku, ale nie jesteście Państwo w stanie dziś określić czy i kiedy ewentualnie zostaną one zbyte.
Strona wystąpiła z zapytaniem, czy obecna sprzedaż gruntu będzie obciążona podatkiem VAT.
Strona stoi na stanowisku, iż sprzedaż omawianego gruntu nie będzie obciążona VAT, a sprzedający nie staną się z tego tytułu podatnikami VAT, gdyż jest to sprzedaż rzeczy uzyskanej w ramach umowy darowizny oraz sprzedający posiadający innne grunty nie są w stanie określić swoich zamiarów wobec innych gruntów.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Z ww. przepisów wynika więc, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "zamiar" jak również nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (czyli więcej niż jednokrotnie). Zatem, przez zamiar częstotliwego prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności.
Jak wspomniano powyżej niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że działka, która będzie przedmiotem dostawy stanowi majątek osobisty Wnioskosawców i nie została nabyta w celu dokonania dalszej odsprzedaży. Przedmiotowa dostawa nastąpi jednorazowo i nic nie wskazuje na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.
W świetle powyższego, jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży działki budowlanej ze swojego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a przedmiotowa działka nie została nabyta tylko i wyłącznie w celu jej dalszej odsprzedaży, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalności gospodarczej.
Reasumując, dokonywana przez Państwa czynność sprzedaży działki gruntowej, przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową z częścią usługowo-handlową nie wskazuje jeszcze na zamiar dokonywania jej w sposób częstotliwy w związku z czym uznać należy, iż przedmiotowa dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż nabierze charakteru częstotliwego to będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.