Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług zawarte we wniosku złożonym w dniu 14 września 2006r., za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych. Towar w głównej mierze zamawia Pan w Szwecji i w zdecydowanej większości przypadków sprowadza do Polski we własnym zakresie - to znaczy jedzie Pan własnym samochodem po odbiór towaru. Ponieważ ma Pan wadę wzroku dla większego bezpieczeństwa jazdy zakupił Pan dla siebie soczewki kontaktowe, które między innymi wyeliminowały niewskazane podczas kierowania pojazdem refleksy świetlne oraz ograniczanie pola widzenia. Terminy odbioru towaru ze Szwecji określane są bez względu na panujące warunki atmosferyczne i wtedy nieodzowne okazują się soczewki kontaktowe.
Zadaje Pan pytanie, czy czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup soczewek kontaktowych dla prowadzącego działalność /osoby fizycznej/.
Przedstawiając własne stanowisko uważa Pan, iż poniesiony wydatek na zakup soczewek kontaktowych ma nierozerwalny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskiwaniem przychodów, stanowić będzie koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również przysługuje Panu prawo od odliczania podatku naliczonego od zakupu soczewek.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni.
Powyższe wynika z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W momencie realizacji prawa odliczenia istotną okolicznością jest fakt, że zakup ten został dokonany w celu wykorzystania jego w ramach działalności opodatkowanej.
Jednakże, w art. 88 ust. 1 ww. ustawy określono wydatki, co do których wyłączono uprawnienia do dokonywania od nich odliczenia podatku.
Zgodnie z punktem 2 powołanego przepisu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Zatem, istotnym dla realizacji prawa do odliczenia jest, aby to w momencie nabycia towarów (usług) przepisy ustaw o podatku dochodowym umożliwiały zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Biorąc pod uwagę fakt, iż koszty zakupu soczewek kontaktowych nie zostały uznane za koszt uzyskania przychodów (postanowienie znak 1437/ZI/423/334/JS/06), stwierdzić należy, iż nie przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury zakupu soczewek kontaktowych.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.