Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 81 § 1-2 i art. 81b § 1-3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 6 i art. 108 § 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.06.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 23.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia:
- uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku dot. pytania nr 1,
- uznać za prawidłowe w części stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku dot. pytania nr 2.
Wnioskiem z dnia 8.06.2006 r., urząd miejski zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywi-dualnej sprawie w oparciu o ustawę z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części postanowienia ustawą.
W treści wniosku pytający podaje, iż na podstawie art.19 ust. 1 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.) organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Zgodnie z art. 13b ust. 7 tej ustawy do zadań zarządcy drogi należy pobieranie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wnoszonych przez użytkowników dróg na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy. Na podstawie zaś art. 13b ustawy o drogach publicznych wyznaczanie stref płatnego parkowania i ustalenie wysokości opłat należy do kompetencji rady gminy, która podejmuje decyzję w tej sprawie w formie uchwały. Przedmiotowe opłaty pobierane są w trybie administracyjnym zaś urząd miejski opłaca podatek od towarów i usług od opłaty parkingowej.
W związku z powyższym podatnik zwraca się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy opłata parkingowa na drogach publicznych jest objęta podatkiem od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 6 ustawy?
2. Jeśli nie, to czy może skorygować deklaracje VAT i za jaki okres?
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola skarbowa, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.
W odpowiedzi na zapytanie tut. organ podaje:
Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.) organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi. Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Opłatę tą pobiera się, zgodnie z art. 13b ust. 1, za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Uprawnionym do pobierania jej jest, zgodnie z art. 13 ust. 7, zarząd drogi, a w przypadku jego braku - zarządca drogi. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują m.in. sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.
Według art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Ponadto należy zauważyć , że zgodnie z art. 4(5) Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowana (77/388/EWG), nie uznaje się za podatników krajowe, regionalne i lokalne organy administracji oraz inne organy podlegające prawu publicznemu w zakresie czynności lub transakcji, w których uczestniczą jako organy publiczne, nawet jeśli w związku z tymi czynnościami lub transakcjami organy te pobierają opłaty i inne należności.
W związku z powyższym pytający nie jest podatnikiem, gdyż zadania jakie wykonuje zostały nałożone przepisami prawa, dla realizacji których został powołany, zaś przedmiotowe opłaty pobierane są w trybie administracyjnym, nie na podstawie umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. W związku z powyższym podatnik może dokonać korekty deklaracji , mając na uwadze treść art. 108 ust. 1 ustawy . Ponadto należy zauważyć, że przedmiotowy wniosek dotyczy swej zasadniczej części zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w oparciu o ustawę z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) , której przepis art. 15 ust. 6 wszedł w życie zgodnie z art. 176 pkt 3 ustawy, z dniem 1.05.2004 r. - stąd tut. organ dostrzega możliwość skorygowania rozliczenia podatku należnego wyłącznie od tej daty.
W przedstawionym własnym stanowisku pytający uznał. że opłata parkingowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy za podatnika nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Przedmiotowe opłaty, ustalane przez organ stanowiący gminy, są pobierane w trybie administracyjnym. Nie jest to zatem, zdaniem pytającego, czynność realizowana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ponieważ w przedmiotowym wniosku zostały, zdaniem strony, spełnione warunki wymienione w art. 15 ust. 6 ustawy to czynności polegające na pobieraniu opłaty parkingowej przez pytającego są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ponadto podatnik stoi na stanowisku, że powinien dokonać korekty deklaracji zmniejszającej podatek należny za okres 5 lat.
Wobec powyższego tut. organ podziela stanowisko pytającego w części dotyczącej pytania nr 1, natomiast w zakresie pytania nr 2 w części, z ograniczeniem zarówno przedmiotowym wynikającym z art. 108 § 1 ustawy jak i czasowym.