Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 6 i 12, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5 art. 146 ust. 1 pkt 2 lit b) Ustawy z dnia 11 marca 2004 r, o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:
postanowił uznać stanowisko Strony
przedstawione w zapytaniu z dnia 20.03.2006r., w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem w stanie surowym otwartym (tj. obiektem zadaszonym, bez okien i instalacji wewnętrznych za wyjątkiem instalacji kanalizacyjnej) za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Strona prowadzi działalność, której przedmiotem jest m.in. świadczenie usług developerskich. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa na własny rachunek nieruchomości gruntowe, na których realizuje inwestycje mieszkaniowe w celu ich dalszej odsprzedaży. Inwestycje realizowane są na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego, bez części użytkowej.
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy przy sprzedaży nieruchomości wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym otwartym obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 7 %.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przez którą należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Towarami zaś, zgodnie z art. 2 pkt. 6 powołanej ustawy, są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego według definicji zawartej w art. 2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 kwietnia 1999 r. Nr SRI-4-WSK-12-535/99(pismo wydane w okresie funkcjonowania obowiązującej do dnia 31 grudnia 1999 r. Klasyfikacji Obiektów Budowlanych) obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku jest tym budynkiem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.
W przedmiotowej sprawie niezbędnym jest zaklasyfikowanie budowanego obiektu do stosownego symbolu według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, gdyż będzie to miało bezpośredni wpływ na stawkę podatku od towarów i usług. W ocenie podatnika budowane przez spółkę obiekty zakwalifikować należy do symbolu PKOB 111 ewentualnie 112.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) Ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje sie stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Wobec powyższego, jeżeli Strona rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego sklasyfikowanego według symbolu PKOB 111,112 ex 113, a rodzaj obiektu wynika z zatwierdzonego projektu budowlanego, przy dostawie inwestycji rozpoczętej może zastosować stawkę VAT w wysokości 7 % wynikającą z ww. przepisu.
W myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe oznacza, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (20.03.2006 r.)