Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 21.03.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 04.05.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji, w wyniku której Podatnik nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków oraz innych zabudowań znajdujących się na tym gruncie, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
Uzasadnienie
Podatnik nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków oraz innych zabudowań znajdujących się na tym gruncie.
Nieruchomość będąca przedmiotem umowy, w tym budynki i budowle, są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zaś dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT oraz nie dokonał on ulepszeń, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie swojego stanowiska, dotyczącego zwolnienia od podatku VAT przedmiotowej transakcji.
Zdaniem Podatnika, dokonana czynność jest zwolniona od podatku VAT na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.
Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynków oraz innych zabudowań znajdujących się na tym gruncie.
Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane jest stawką podstawową w wysokości 22%, co wynika z treści art. 41 ust. 1 ustawy o VAT ? poza wyjątkami wyszczególnionymi w ww. ustawie oraz rozporządzeniu.
Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 w/wym. rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.
Jak wynika z treści złożonego wniosku, nieruchomość będąca przedmiotem umowy, w tym budynki i budowle, są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Zgodnie z powołanym przepisem zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Natomiast stosownie do treści art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, przez towary używane rozumie się:
- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Ponadto w złożonym wniosku Podatnik oświadczył, iż w stosunku do przedmiotowej nieruchomości dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT oraz nie dokonał on ulepszeń, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.
Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Jednakże jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego przepis ten ? wyłączający zwolnienie ? nie znajdzie zastosowania w analizowanej sprawie.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem stwierdzić, iż budynki i budowle te spełniają przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy tych budynków (zwolnionych od podatku) związanych z przedmiotowym gruntem, będzie na mocy § 8 ust. 1 pkt 12 w/wym. rozporządzenia zwolnione od podatku od towarów i usług.