POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-51-1-GK/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2006, sygn. PP/443-51-1-GK/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z wykonywaniem badań naukowych przedstawione w pkt 2 pisma z dnia 03 lipca 2006 r. L.dz. 85/SF/07/06, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03 lipca 2006 r. L. dz. 85/SF/07/06 nr EFF/073/2006-7 (złożonym w tut. Urzędzie dnia 04 lipca 2006 r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Uczelnia wykonuje badania naukowe, prace badawczo rozwojowe dla Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego - ich wyniki nie są przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, głównie wykorzystywane są do habilitacji. Jednakże w przypadku gdyby znalazł się nabywca na te wyniki byłyby one przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z wykonywaniem tych badań Uczelnia ponosi wydatki, które są dokumentowane fakturami VAT.

Uczelnia zadała pytanie czy w związku z faktem, iż od 01 stycznia 2006 r. prace naukowo badawcze podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%, jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanymi z tymi pracami.

W opinii Podatnika w związku z faktem, iż prace naukowo badawcze są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, Uczelnia jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z tymi pracami.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w momencie ponoszenia wydatków Jednostka nie jest pewna czy poniesione wydatki będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (w większości nie są one związane z tymi czynnościami), jednakże istnieje możliwość, iż taka sytuacja będzie miała miejsce (sprzedaż wyników przeprowadzonych prac i badań). W związku z powyższym, w opinii tut. organu podatkowego, Jednostce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z przeprowadzaniem tych prac i badań. Natomiast w przypadku, gdy po pewnym czasie dojdzie do ewentualnego zbycia wyników tych prac (wykonania czynności opodatkowanych VAT), zastosowanie znajdzie art. 90 ust. 2 ustawy, który stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Powyższy stan prawny powoduje, iż w przypadku gdy Jednostka dokona zbycia wyników tych prac, będzie uprawniona do dokonania korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług i rozliczenia kwoty podatku naliczonego zgodnie z powołanym art. 90 ust. 2 ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy