Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zakład "X" wykonał usługę w postaci nowego przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku mieszkalnego. - Interpretacja - PP-443/23/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2006, sygn. PP-443/23/06, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zakład "X" wykonał usługę w postaci nowego przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku mieszkalnego.

Do wykonania tej usługi wykorzystano materiał zakupiony przez Zakład w hurtowni z 22% VAT-em naliczonym.

Usługę przyłącza kanalizacyjnego z nowobudowanego budynku mieszkalnego do miejskiej kanalizacji sanitarnej wykonano na pisemne zlecenie zainteresowanego odbiorcy.

Zakres prac objętych zleceniem dotyczył usługi wykonania wykopów oraz usługi zabudowy niezbędnych materiałów.

Kalkulacji wykonania usługi dokonał samodzielnie wykonawca usługi - Zakład "X", który nie korzystał przy realizacji zadania z usług podwykonawstwa.

Robociznę skalkulowano osobno w cenie 51,41 zł/mb, zaś zużyte materiały osobno - wg odrębnej kalkulacji.

Zakład nie posiada potwierdzenia przyjętej kalkulacji kosztów przez zleceniobiorcę.

Na wykonanie zadania nie zawarto żadnej dodatkowej umowy, z treści której wynikałby sposób kalkulacji kosztów wykonania usługi.

Wykonawca usługi za wykonane roboty wystawił fakturę VAT z dwoma różnymi stawkami: robocizna - 7%, materiały - 22% zgodnie z fakturą zakupu. Do materiału zużytego do wykonania usługi nie doliczył marży - materiały zostały zbyte po cenie zakupu.

Zgodnie ze statutem Zakładu, jego zadaniem jest m.in. prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie robót ogólnobudowlanych, odprowadzania i oczyszczania ścieków, utrzymania kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej, wywozu nieczystości płynnych. Zakład prowadzi działalność usługową.

Zdaniem wnioskującej strony zakład prawidłowo wystawił fakturę VAT z tytułu wykonania zleconego zadania z podziałem na wartość robocizny objętą 7% podatkiem VAT oraz wartość zużytych materiałów opodatkowaną 22% VAT-em.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim odpowiadając na zapytanie podatnika, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od 01.05.2004r. do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Wykonana przez Zakład usługa w postaci nowego przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku mieszkalnego podlega zgodnie z ww. przepisami opodatkowaniu 7% podatkiem VAT.

Jednakże istotnym w tym przypadku jest rozważenie, czy w cenie świadczonej usługi należy uwzględnić zużyte w celu wykonania usługi materiały i opodatkować je stawką właściwą dla tej usługi, czy też zużyte materiały potraktować jako dostawę towaru, podlegającą opodatkowaniu według stawki właściwej dla towaru.

Decydujący wpływ na sposób opodatkowania wykonanej usługi mają uregulowania zawartej umowy pomiędzy stronami transakcji. Na wysokość opodatkowania ma również wpływ to, kto dokonuje danej usługi budowlanej.

Jeżeli w umowie zawartej pomiędzy stronami wykonawca usługi w kalkulacji kosztu umieści koszt materiałów, to wówczas będą one składnikiem tej usługi - czyli materiały budowlane podlegają opodatkowaniu wg tej samej stawki co wykonana usługa. Na fakturze winna zostać wykazana wyłącznie usługa budowlana.

Jeżeli natomiast strony ustalą, że wykonanie usługi odbędzie się ze zużyciem powierzonego materiału (nawet jeżeli zostanie on zakupiony u samego wykonawcy usługi), to należy odrębnie potraktować dostawę materiałów budowlanych i odrębnie wykonanie usługi.

Wnioskująca strona dysponuje wyłącznie zleceniem zainteresowanego klienta, brak jest umowy zawartej pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą usługi na realizację zadania. Zakres zleconych prac przez zleceniodawcę obejmuje: wykonanie wykopów oraz zabudowę niezbędnych materiałów. Z przedłożonego zlecenia wynika zlecenie świadczenia usług typu wykonanie wykopów oraz zabudowa materiałów. Ponadto jak wynika ze statusu Zakładu "X" w zakresie zadań realizowanych przez jednostkę mieszczą się roboty ogólnobudowlane. Zakład prowadzi działalność usługową, zaś do zużytych materiałów do wykonania usługi nie doliczył marży - materiały zostały zbyte po cenie zakupu.

W związku z powyższym wartość materiałów budowlanych jaką zużyto do wykonania przedmiotowej usługi winna być opodatkowana tą samą stawką podatku VAT, co usługa. Na fakturze należało wykazać wyłącznie wykonanie usługi przyłącza kanalizacji sanitarnej do budynku mieszkalnego, opodatkowanej stawką podatku VAT w wysokości 7% (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług).

Usługodawca odlicza podatek naliczony od nabytych towarów budowlanych (22%) i jednocześnie opodatkowuje je stawką właściwą dla świadczonej usługi budowlanej w wysokości 7%.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu sprawy przedstawionego przez wnioskodawcę w przedłożonym materiale oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim