Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana X z dnia 05.01.2006 r. (data wpływu do urzędu 11.01.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 27.01.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: korekty podatku naliczonego w przypadku wniesienia towarów aportem do spółki
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 05 stycznia 2006 roku (data wpływu do urzędu 11.01.2006r.) uzupełnionym pismem z dnia 27.01.2006 Pan X zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabył towary handlowe, które obciążone były przy ich zakupie należnym podatkiem od towarów i usług. W momencie ich zakupu przysługiwało wnioskodawcy jako podatnikowi prawo odliczenia podatku naliczonego. Towary powyższe jednak nie zostały zbyte przez wnioskodawcę w prowadzonym przez niego sklepie ponieważ wniósł je aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni.
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wniesienie przez niego aportem towarów handlowych do spółki powoduje konieczność dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku VAT naliczonego przy ich zakupie w trybie art. 91 ust.8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.
W ocenie podatnika fakt wniesienia wyżej wymienionych towarów handlowych aportem do innej spółki nie powoduje konieczności dokonania korekty deklaracji VAT. Wnioskodawca podnosi, iż podstawową zasadą rozliczenia podatku VAT jest jego neutralność dla przedsiębiorców. Obowiązek dokonania korekty spowodowałby, iż VAT nie byłby dla pytającego neutralny. Byłoby to sprzeczne nie tylko z obowiązującym w Polsce prawem, ale także z dyrektywą Unii Europejskiej o VAT.
Wnioskodawca motywuje swoje stanowisko przytaczając m.in.: 1. orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV odwołując się do zasady neutralności podatku VAT dla podatnika stwierdził, że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystana ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane; 2. wyrok NSA z dnia 07.06.2004 r., sygn. akt FSK87/04 wydany na gruncie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż wniesienie aportem do spółki towarów handlowych nie powoduje obowiązku korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym dokonano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.
Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Artykuł ten wyraża podstawową zasadę podatku od wartości dodanej jaką jest neutralność tego podatku. Zasada ta wyraża się tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku. VAT nie powinien obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami, gdyż ciężarem tego podatku powinien być obciążony ostateczny beneficjent. Realizacja zasady neutralności VAT wyraża się zatem w stworzeniu takich rozwiązań legislacyjnych, w ramach których podatek naliczony (zapłacony) przez podatnika w cenie nabytych towarów i usług dla celów jego działalności opodatkowanej może zostać odliczony, nie stanowiąc tym samym dla podatnika obciążenia kosztowego.
W myśl §8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. (Dz.U. Nr 97, poz.970) zwalnia się od podatku: wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Jednakże dokonanie czynności wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w trybie art.86 ust.1 ustawy, jeżeli przedmiot aportu związany był ze sprzedażą opodatkowaną.
Zdaniem organu podatkowego aport towarów handlowych do spółki prawa handlowego nie obliguje podatnika podatku od towarów i usług do korekty uprzedniego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Korekta taka oznaczałaby, że podatnik nie będący finalnym konsumentem towaru zmuszony byłby do ponoszenia ciężaru podatku od towaru i usług, po czym ten sam towar handlowy podlegałby powtórnemu opodatkowaniu przy sprzedaży dokonanej przez podmiot, do którego towar handlowy wniesiony został aportem.
Organ podatkowy informuje jednocześnie, że w niniejszej sprawie nie ma zastosowania art.91 ust.8 ustawy, na który powołuje się wnioskodawca. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że aport dotyczy towarów handlowych, a nie środków trwałych, do których odnosi się art.91 ust.8 ustawy. Powyższy przepis stanowi, że korekty, o której mowa w ust.5-7 dokonuje się również jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust.2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania. Natomiast ustęp 2 ww. artykułu stanowi co następuje: w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15000 zł, korekty (kwoty podatku naliczonego) podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł.
Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.