Temat interpretacji
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ oraz art. 19 ust. 1 i ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn.zm./ -
po przeprowadzeniu postępowania podatkowego w zakresie objętym postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach z dnia 07.04.2006 r. Nr 1426/US210/MW/443-7/06 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącym momentu wystawienia faktury i rozliczenia w deklaracji dokonanej w drodze licytacji publicznej sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami -
Dyrektor Izby Skarbowej
zmienia z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 2 stycznia 2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skar-bowego w Siedlcach o udzielenie informacji w zakresie momentu wystawienia faktury i rozliczenia w deklaracji sprzedaży praw wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami dokonanejw drodze licytacji publicznej (data wpływu do urzędu skarbowego - 3.02.2006 r.). We wniosku po-dano, iż postanowienie Sądu Rejonowego w Siedlcach w przedmiocie nabycia prawa wieczystego użytkowania wraz z budynkami zostało wydane w dniu 19 grudnia 2005 r., zaś stało się prawomoc-ne z dniem 30 grudnia 2005 r. Odpis tego postanowienia Sąd wydał Odlewni dopiero 4 stycznia 2006 r. W dniu następnym (tj. 5 stycznia 2006 r.) sprzedaż została przeprowadzona przez kasę fiskalną, a także wystawiono fakturę VAT na całość sprzedanej nieruchomości. W uzupełnieniu wniosku z dnia 9 marca 2006 r. Strona poinformowała ponadto, iż nieruchomość została protokolar-nie przekazana nabywcy po otrzymaniu prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności,tj. również w dniu 5 stycznia 2006 r. Zdaniem Podatnika, na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, w/w fakturę należy ująć w deklaracji VAT-7 za styczeń 2006 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach udzielił odpowiedzi na powyższe zapytanie w postanowieniu z dnia 7 kwietnia 2006 r. Nr 1426/US210/MW/443-7/06, uznając stanowisko Po-datnika za prawidłowe. Orzeczenie organu pierwszej instancji doręczono skutecznie Stronie w dniu 11 kwietnia 2006 r. Przedmiotowe postanowienie zostało również przesłane do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie przy piśmie z dnia 24 kwietnia 2006 r. Nr 1426/US210/MW/448/105/06, które wpłynęło do Ośrodka Zamiejscowego w Siedlcach Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2006 r.
Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2006 r. Nr 1464/WV/443-3/3/06/DG Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wszczął postępowanie podatkowe w zakresie objętym przedmiotowym po-stanowieniem. Natomiast na mocy postanowienia z dnia 28 lipca 2006 r. Nr 1464/DSi-II/443-3/3/06/DG wyznaczono Stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Zgodnie z treścią stosownego protokółu Strona skorzystała z powyższego uprawnienia w dniu 2 sierpnia 2006 r.
Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu pod-lega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towa-rami jak właściciel. Natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jed-nostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, jestw rozumieniu ustawy świadczeniem usług, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy, należy stwierdzić, iż zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na tym gruncie budynkiem, z którym mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, stanowi w podatku od towarów i usług dwie odrębne czynności, tj. dostawę towaru w odniesieniu do budynku oraz świadczenie usług w odniesieniudo prawa wieczystego użytkowania. W związku z powyższym ustalenie właściwego momentu po-wstania obowiązku podatkowego powinno nastąpić w tej sytuacji odrębnie dla każdej z obu czyn-ności.
Zarówno Strona, jak i organ pierwszej instancji, opierają swoje stanowisko na art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, iż jeżeli dostawa towaru lub świadczenie usług powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Zdaniem organu odwoławczego, cytowany przepis mógłby mieć zastosowanie jedynie w takiej sytuacji, w której zostałaby spełniona przesłanka, mówiąca o obowiązku wystawienia faktury. Z tre-ści wniosku Strony nie wynika jednakże, aby w przedstawionym stanie faktycznym na Odlewni ciążył obowiązek udokumentowania czynności fakturą VAT, skoro w pierwszej kolejności zareje-strowano obrót w kasie rejestrującej. Zgodnie z art. 106 ust. 4 zd. ostatnie ustawy o podatkuod towarów i usług, dopiero żądanie nabywcy mogło w tej sytuacji spowodować konieczność do-datkowego wystawienia faktury.
W przedmiotowej sprawie przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż dostawie budyn-ków i lokali został przyporządkowany szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, uregulowany w art. 19 ust. 10 ustawy o VAT. W myśl powołanego przepisu w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzy-mania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia licząc od dnia wydania. Zatemw przedstawionej we wniosku sytuacji dostawa budynku powinna zostać opodatkowana w dniu otrzymania przez Podatnika całości lub części zapłaty, a najpóźniej w 30. dniu licząc od dnia 5 stycznia 2006 r., w którym - jak poinformowała Strona - nastąpiło protokolarne wydanie budynku nabywcy.
Natomiast w przypadku świadczenia usług, polegającego na zbyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu, w braku szczególnych rozwiązań, zastosowanie będzie miała ogólna zasada wyrażona w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Ponieważ w przedmiotowej sprawie zbycie prawa nastąpiło na mocy prawomocnego orzeczenia sądu, za dzień wykonania usługi należy uznać dzień, w którym doręczono Podatnikowi odpis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w Siedlcach o przy-sądzeniu prawa wieczystego użytkowania nabywcy.