DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/277/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.01.2006, sygn. PP-3/i/4407/277/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 25.10.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 11.10.2005 r., nr PP1-443/79/05 w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

zmienia przedmiotowe postanowienie uznając,
że zawarta w nim ocena prawna
stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jest nieprawidłowa.

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 17.08.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w dniu 23.08.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej informacji w sprawie wysokości stawki podatku dla opodatkowania usług polegających na zorganizowaniu koncertu muzycznego, na który wstęp mają wyłącznie zaproszeni goście.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Spółka na zlecenie Agencji Reklamowej podjęła się zorganizowania koncertu muzycznego w sposób kompleksowy. W tym celu zawarła umowę z artystą wykonawcą, wynajęła miejsce przeznaczone na koncert, uzyskała wszelkie wymagane prawem zezwolenia, itp. Liczba osób zaproszonych na koncert wyniosła 150 000. Wstęp na koncert odbywał się na podstawie okazanych "wejściówek". Wynagrodzenie należne Spółce za zorganizowanie koncertu zostało tak skalkulowane, że zawierało w sobie oprócz zwrotu kosztów organizacji koncertu zryczałtowaną opłatę za wstęp na koncert zaproszonych osób.
W ocenie Spółki zorganizowanie koncertu muzycznego stanowi usługę kwalifikowaną według PKWiU do grupowania 92.31.2 "Usługi w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego" i podlega opodatkowaniu według 7% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynagrodzenie należne za koncert zawierające w sobie zryczałtowaną opłatę za wstęp oraz "wejściówki" uprawniające do udziału w imprezie świadczą o tym, iż usługa, o której mowa, odpowiada usługom wymienionym w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, stąd zasadne jest zastosowanie do niej obniżonej stawki podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 11.10.2005 r. nie potwierdził stanowiska Spółki. Uznał bowiem, iż zorganizowanie koncertu muzycznego za wynagrodzeniem określonym ryczałtowo nie odpowiada usługom wymienionym w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego sprzedaż przez Spółkę koncertu muzycznego innemu organizatorowi, który następnie realizuje go na zlecenie innego podmiotu - stanowi usługę w zakresie kultury, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na powyższe postanowienie Spółka wniosła zażalenie, w którym nie zgadza się z interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego, według której zorganizowanie koncertu za wynagrodzeniem ryczałtowym nie stanowi sprzedaży biletów wstępu. Zdaniem Spółki wynagrodzenie otrzymane za zorganizowanie imprezy zawiera w sobie zryczałtowaną opłatę za udział w tej imprezie określonej liczby osób zaproszonych przez zleceniodawcę. Określenie "wstęp" użyte w ustawie o podatku od towarów i usług - zdaniem Spółki - oznacza formę rozliczenia za wykonaną usługę, która może być dowolna, np. ryczałt za wstęp zaproszonych osób. Zatem zorganizowanie koncertu muzycznego, na który prawo wstępu publiczności zostało opłacone przez zleceniodawcę - w ocenie Spółki - podlega opodatkowaniu według 7% stawki podatku.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustaw z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wymienione w poz. 156 załącznika nr 3 do ustawy "Usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego" (PKWiU 92.31.2) podlegają opodatkowaniu według 7% stawki podatku.

Jeśli zatem z umowy zawartej przez Spółkę ze zleceniodawcą wynika, że wysokość wynagrodzenia za usługę polegającą na zorganizowaniu w sposób kompleksowy koncertu muzycznego zależy od liczby uczestników tej imprezy, tj. od liczby rozdanych "wejściówek", które w tym konkretnym przypadku zastępują bilety wstępu oraz wysokość otrzymanego wynagrodzenia odpowiada wartości zorganizowanego koncertu, to usługa ta jako wymieniona w poz. 156 załącznika nr 3 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu z zastosowaniem 7% stawki podatku. Otrzymane przez Spółkę wynagrodzenie stanowi bowiem w tym przypadku łączną zapłatę za wstęp na imprezę określonej liczby osób, skoro jego wysokość została tak skalkulowana, aby pokryć koszty udziału w imprezie przypadające na każdą zaproszoną osobę, a Spółka zgodnie z zawartą umową jest formalno-prawnym organizatorem koncertu, działającym we własnym imieniu i na własny rachunek.

Powyższe stanowisko jest oparte na wykładni gramatycznej pojęcia "wstęp". Według "Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego" (Wydawnictwo Naukowe PWN, pod redakcją prof. Stanisława Dubisza) wstęp to możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, dostęp, przystęp, wejście. Zatem w przypadku, gdy Spółka sprzedaje zleceniodawcy kompleksową usługę, której finalnym efektem jest koncert muzyczny, to zapłata za udział w tym koncercie określonej liczby osób, na podstawie okazanych "wejściówek" zastępujących bilety wstępu, stanowi de facto łączną zapłatę za prawo wstępu tychże osób.

W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Urzędu Skarbowego, w myśl której organizacja imprezy kulturalnej przez Spółkę stanowi zwolnioną od podatku usługę w zakresie kultury - rażąco narusza postanowienia art. 41 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Z wyżej wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie