P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-77/14a/06/KC

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2006, sygn. 1432/PP/P/440-77/14a/06/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60n ze zm.) art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. nr 54, poz. 535, z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:
- uznaje przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 24.03.2006r. w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu motocykla za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny:


W dniu 24.03.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w niżej opisanym stanie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Strona zamierza dokonać zakupu, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu, dwóch motocykli dla grup interwencyjnych, w celach patrolowych.


Pytanie:

Czy w niniejszej sytuacji przysługuje mi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu motocykli?


Stanowisko wnioskodawcy:

  1. pojazd to pojazd wyposażony w silnik zdolny do samodzielnego poruszania się po trasach lądowych
  2. samochód - to pojazd mechaniczny bezszynowy dwuśladowy mający przynajmniej trzy koła
  3. motocykl - to pojazd mechaniczny jednośladowy
    W związku z powyższym, Strona nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup motocykli.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:


Zgodnie art. 86 ust. 3 niniejszej ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000zł.

Przepis ust. 3 nie dotyczy:

1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do pojazdów :wielozadaniowych, van;
2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą cześć przeznaczoną do przewozu ładunków;
4. pojazdów samochodowych, które posiadając kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku Nr 9 do ustawy;
6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokonanych wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do decyzji określonej w art. 2 ustawy z 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym ( t.j. Dz. U. z 2005r. nr 108, poz. 908, ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt. 33 pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt. 45 art. 2 stanowi, iż motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Reasumując ograniczenia zawarte w art. 86 ust. 3 ustawy mają zastosowanie w przypadku nabycia motocykli.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany