POSTANOWIENIE - Interpretacja - ULP-I/443-43/2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2006, sygn. ULP-I/443-43/2/2005, Urząd Skarbowy w Lęborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz.60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.11.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT zakupionych usług od firmy wykonującej gadżety reklamowe polegające na wykonaniu klisz i matryc do zdobienia gadżetów logo firmy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami branży przemysłowej, produkcji i montażu urządzeń i instalacji energetycznych, elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz projektowanie tych instalacji. Z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności Podatnik rozdaje na potrzeby reprezentacji i reklamy ulotki, gadżety i inne materiały informacyjne, których wartość jednostkowa nie przekracza kwoty 5,00zł. W tym celu w firmie wykonującej gadżety reklamowe zamówił wykonanie klisz i matryc do zdobienia gadżetów logo firmy Podatnika.

W złożonym wniosku Podatnik zawarł pytanie:

czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego powyższe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też należy podwyższyć wartość każdej sztuki ozdobionej logo firmy o jednostkowy koszt tych usług, w przeliczeniu na sztukę?

Zdaniem Podatnika usługi zdobienia należy traktować jako usługi, od których nie nalicza się podatku VAT, gdyż przekazanie usług na potrzeby reprezentacji i reklamy nie jest, co do zasady opodatkowane. Art.7 ust.3 pkt 2 ustawy o podatku VAT mówi, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a więc nie ma tu mowy o przekazaniu czy też zużyciu usług.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza:

Ustawa z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm/ nie posługuje się pojęciem "reprezentacji lub reklamy". Przepisy tej ustawy odnoszą się natomiast w swej treści do przekazywania przez podatnika prezentów. Przekazywanie przez podatnika prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być rozpatrywane inaczej jak działania związane z reklamę i reprezentacją.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art.7 ust.1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Stosownie do art.7 ust.2 cyt. ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia; wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Zgodnie z brzmieniem art.7 ust.3 ustawy o podatku VAT - obowiązującym od dnia 01.06.2005r - przepisu ust.2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek. Przez prezenty małej wartości, zgodnie z art.7 ust. 4 rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art.21 ust.1 pkt 68a ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.Dz.U.Nr 14 z 2000r, poz 176 ze zm/- 100,00zł, jeżeli podatnik prowadził ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,

2) których przekazanie nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5,00zł.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu przekazywane jednej osobie prezenty o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100zł, o ile podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym te prezenty przekazano. Brak takiej ewidencji powoduje, że jedynie prezenty o wartości do 5,00zł nie są opodatkowane. Wszystkie prezenty o wartości wyższej podlegają opodatkowaniu według ogólnych zasad.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż zakupione klisze i matryce służą do zdobienia gadżetów reklamowych logo firmy i nie są usługą ani towarem przeznaczonym do dalszej odsprzedaży w rozumieniu art.5 ust.1 ustawy o podatku VAT. Nie są też towarem przeznaczonym do dalszego przekazania na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem - art.7 ust.1 i ust 2 cyt. ustawy.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawnych wykorzystywanie nabytych klisz i matryc do zdobienia gadżetów logo firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Lęborku