Temat interpretacji
Opisując stan faktyczny Wnioskująca poinformowała, że w procesie inwestycyjnym ? budowa oczyszczalni ścieków dla miasta "X" występuje jako podwykonawca. Spółka zawarła umowę z generalnym wykonawcą zadania inwestycyjnego na dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń odwadniania osadu dla wnoszonej oczyszczalni. Spółka poinformowała również, że inwestor, tj. Urząd Miasta, stwierdził pisemnie, że wznoszony obiekt stanowi infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i zgodnie z umową zawartą z generalnym wykonawcą inwestycji podlega stawce podatku VAT 7%. Kserokopię tego pisma dołączono do wniosku. Do pisma Spółka załączyła także kserokopię umowy zawartej z generalnym wykonawcą inwestycji na wykonanie i dostawę jednego kompletu instalacji do mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadu oraz jednego kompletu instalacji do dozowania mleka wapiennego.
Spółka we wniosku zadała następujące pytanie: ?Czy nakłady na budowę oczyszczalni ścieków stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i podlegają preferencyjnej stawce VAT ? 7%?.
Przedstawiając własne stanowisko Wnioskująca napisała, że: ?Wznoszenie obiektu komunalnego, jakim jest realizowana budowa oczyszczalni ścieków, decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki mieszkaniowej, a przede wszystkim o rozwoju budownictwa mieszkaniowego ? jest wobec tego infrastrukturą związaną z obiektami budownictwa mieszkaniowego i podlega preferencyjnej stawce VAT ? 7%. Stawka VAT 7% dotyczy również realizowania przez naszą Firmę dostaw urządzeń dla obiektu oczyszczalni ścieków wraz z ich montażem i uruchomieniem?.
Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego tutejszy organ stwierdza co następuje:
Zgodnie z podstawową zasadą obowiązującą w prawie podatkowym prawo do wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień musi wynikać wprost z przepisu. Niedopuszczalna jest, ani rozszerzająca, ani zawężająca interpretacja normy prawnej w celu ustalenia, czy podatnik może w określonej sytuacji zastosować, np. obniżoną stawkę podatku.
W podatku od towarów i usług ? zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? stawka podatku wynosi 22%. Obniżoną stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do opodatkowania towarów i usług wyszczególnionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Ustawodawca dopuścił również stosowanie tej stawki w ściśle określonych sytuacjach w okresach przejściowych. Do tego ostatniego przypadku odnosi się pytanie Spółki i dotyczy przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, który stanowi, że: ?W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do: <...> robót budowlano-montażowych oraz remontów i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą?. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast ust. 3 stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych
- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
? jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Z powyższego wynika, że stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się jeżeli spełnione są dwa warunki:
- opodatkowaniu podlegają roboty budowlano-montażowe, remonty lub roboty konserwacyjne związane, w omawianym przypadku, z infrastrukturą towarzyszącą, tj. oczyszczalnią ścieków, oraz
- musi istnieć ścisły związek opodatkowywanych czynności z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Obiektami budownictwa mieszkaniowego ? zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT są: ? ... budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?. Jeśli zatem oczyszczalnia ścieków związana jest z ww obiektami, wówczas realizowane na niej roboty budowlano-montażowe lub konserwacyjne mogłyby być opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%.
Jednakże ? jak to wynika z opisu stanu faktycznego ? Spółka nie realizuje żadnych z powyżej opisywanych czynności, realizuje natomiast dostawy urządzeń, które - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ? są towarami, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT pod pojęciem towarów należy rozumieć ? ... rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty?. Do omawianych dostaw urządzeń przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT nie znajduje zatem zastosowania.
Dla powyżej przedstawionej oceny bez znaczenia jest, że Spółka dokonała montażu i uruchomienia dostarczonych urządzeń. Zgodnie z zasadami tworzenia grupowań PKWiU (pkt 5.3.4) stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późniejszymi zmianami) roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia). Oznacza to, że zarówno dostawa towaru, jak i ww usługi tej dostawie towarzyszące opodatkowane są według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla towaru będącego przedmiotem dostawy.
Biorąc powyższe pod uwagę należało orzec jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.