Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - III-2/443-5/1407/06/PJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.02.2006, sygn. III-2/443-5/1407/06/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2006 r.

Z wniosku z dnia 05.01.2006 r. (uzupełnionrgo w dniu 16.01.2006 r.) wynika, że Spółka jest właścicielem działek nr X/Z i A/B stanowiących drogę dojazdową wewnętrzną do nieruchomości stanowiących własność różnych osób. Droga powstała w latach 50-tych XX w. i była użytkowana przez przedsiębiorstwo "X", a następnie spółkę "Y" S.A. będącą następcą prawnym w/w przedsiębiorstwa. Przedmiotowa droga dojazdowa jest częściowo utwardzona. Według oświadczenia syndyka reprezentującego Spółkę brak jest planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem dotyczącym obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług od transakcji zbycia w/w działek, na których położona jest droga wewnętrzna posesji przy ul. ... w ... .

Zdaniem Podatnika w/w czynność podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem tereny określone w/w działkami są terenami nie przeznaczonymi pod zabudowę.

Tutejszy urząd uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, ponieważ rzeczywiście od transakcji sprzedaży tych działek Podatnik nie ma obowiązku naliczenia podatku VAT, bowiem czynność ta podlega zwolnieniu od podatku (jak to wyraża w swoim poglądzie), ale podstawa prawna zwolnienia w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest zupełnie odmienna od podstawy prawnej podanej przez Podatnika.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 2 pkt. 6 towarami w rozumieniu ww. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przedstawionym stanie faktycznym sprzedaży (odpłatnej dostawie) podlegają działki stanowiące częściowo utwardzoną drogę dojazdową.

Odpłatna dostawa towarów podlega co do zasady opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej jednak ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W świetle wskazanego przepisu zwolniona od podatku jest dostawa gruntów niezabudowanych, pod warunkiem jednak, że tereny te nie są terenami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę. Dla oceny faktu, czy grunt jest gruntem budowlanym, bądź gruntem przeznaczonym pod zabudowę, najbardziej pomocnym dokumentem jest plan zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Wnioskodawca wskazuje jednak, iż dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęć "teren budowlany", "teren przeznaczony pod zabudowę", "budowla", w związku z powyższym należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.).

W świetle art. 3 pkt 6 ustawy Prawo budowlane, przez budowę należy rozumieć wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Obiektem budowlanym natomiast, zgodnie z treścią punktu 1 w/w przepisu jest:

* budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

* budowla stanowiącą całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

* obiekt małej architektury.

W myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, "budowla" to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele itp. Taką klasyfikację drogi potwierdza Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. 112, poz. 1316 ze zm.), w którym ulice i drogi, w tym m.in.: drogi, drogi gruntowe i drogi dojazdowe ujęte zostały w klasie 2112 - Obiekty inżynierii lądowej i wodnej, infrastruktura transportu.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzam, że droga jest samodzielną budowlą, zaś teren na którym jest położona nie może być uznany za teren niezabudowany, bowiem umiejscowiona jest na nim budowla-droga. Oznacza to, że w przedmiotowym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, na który powołuje się Spółka.

Art. 43 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w powołanym przepisie stosownie do art. 43 ust. 2 pkt. 1 cyt. ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednakże, jak wynika z treści art. 43 ust. 6 ww. ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt. 2 cyt. przepisu, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa mając na względzie następujące przesłanki:

1) przy nabyciu przedmiotowej drogi Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2) działki były używane przez Spółkę przez okres dłuższy niż 5 lat,

3) Spółka nie dokonywała ulepszeń przedmiotowej drogi,

stwierdzam, że sprzedaż działek (drogi), o których mowa w zapytaniu Spółki, jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z ust. 2 i ust. 6 powołanego przepisu, jako dostawa towarów używanych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawne obowiązujące w dniu wydania przedmiotowego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty