Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a,14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U.Nr 8 poz. 60 z 4 stycznia 2005r. ze zm.) w związku z pismem z dnia 27.02.2006r.(data wpływu do tut.Urzędu 27.02.2006r.) w sprawie prawa do częściowego odliczenia podatku VAT z dokumentu SAD od importowanej herbaty, która w części podczas transportu została zalana ( 13,3% całej dostawy), na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z póżń.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie
p o s t a n a w i a
uznać Pana stanowisko za nie prawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - zajmuje się między innymi importem i sprzedażą herbaty. W jednej z dostaw z importu, część herbaty została zalana podczas transportu stanowiło to 13,3 % całej dostawy.Zalana herbata nigdy nie została dopuszczona do obrotu i została komisyjnie zniszczona . W dokumencie SAD podatek VAT został naliczony od całej wartości dostawy (wraz z towarem zniszczonym).Podatnik odliczył od podatku należnego tylko tę część podatku naliczonego wykazaną w dokumencie SAD, która odpowiadała wartości towaru dopuszczonego do obrotu.
Pytanie podatnika:
Czy słusznie odliczono tylko część podatku naliczonego z dokumentu SAD, dotyczącego towaru dopuszczonego do obrotu?
2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego
W Pana przekonaniu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Towary niedopuszczone do obrotu nigdy nie mogłyby być wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej.
3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 86 ust.1 wymienionej ustawy(zwanej dalej ustawą o podatku VAT) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art. 124 w myśl postanowień art.86 ust.2 cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Oznacza to , że podatek VAT jest skonstruowany na zasadzie odliczania bezzwłocznego.
Podatnik jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem m.in. dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów. Podatnik w momencie zakupu określa,czy dany zakup będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną, czy też nie .Fakt póżniejszego wystąpienia zdarzenia losowego jakim jest zniszczenie towarów nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z importem tego towaru.
Wobec powyższego w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Pana stanowisko przedstawione w zapytaniu jest nie prawidłowe.
W sprawie poruszonej przez Pana w w/w piśmie dotyczącej podatku dochodowego udzielona zostanie odpowiedź odrębnym pismem.
P O U C Z E N I E
1 . Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2 . Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3 . Na powyższe postanowienie na mocy art.14a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia , za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego .