Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 2 pkt 8 lit. a), a... - Interpretacja - PUS.II/443/208/2005/JZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2006, sygn. PUS.II/443/208/2005/JZ, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 2 pkt 8 lit. a), art. 5 ust. 1 pkt 2, art. 41 ust. 4, ust. 6, ust. 7, ust. 8 i ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12.01.2005 r., bez znaku (data wpływu do tut. urzędu 13.01.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Podatnik w swoim piśmie wnioskuje o udzielenie wiążącej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy eksporter towarów nie posiada dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdza wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej. Według Jednostki może ona zastosować stawkę 0% VAT na podstawie posiadanej kopii dokumentu SAD 1, w którym urząd celny wyjścia potwierdza fakt opuszczenia terenu Wspólnoty Europejskiej przez eksportowane towary.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, stosownie do postanowień przepisu art. 2 pkt 8 ww. ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 1?4 ww. ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu. Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4-9 ww. ustawy, w eksporcie towarów, w którym wywóz dokonywany jest z terytorium kraju przez dostawcę lub w jego imieniu, stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem otrzymania (w określonych cytowanymi przepisami terminach) dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty wystawionego przez urząd celny wyjścia. Natomiast zgodnie z przepisem art. 41 ust. 11 ww. ustawy, w związku z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, w którym wywóz dokonywany jest z terytorium kraju przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu, stosuje się stawkę 0%, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, o którym wyżej mowa musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Należy przy tym zauważyć, iż dokumentem potwierdzającym eksport towarów, stosowanym w przypadku przepływu towarów pomiędzy Wspólnotą Europejską, a państwami trzecimi, tj. nie będącymi państwami członkowskimi jest co do zasady Jednolity Dokument Administracyjny (SAD - karta SAD 3). Oznacza to, że eksport towarów poza granicę celną WE musi zostać potwierdzony przez urząd celny na dokumencie JDA (SAD). Podatnicy, którzy będą eksportowali towary poza granicę celną WE muszą posługiwać się dokumentami celnymi potwierdzanymi przez graniczne urzędy celne. Fakt fizycznego wywozu towarów urząd celny wyjścia potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza 3 SAD i zwraca go do urzędu celnego, w którym zgłoszono procedurę wywozu.

Ze stanu faktycznego zawartego w piśmie Spółki wynika, jednak iż chce Ona udokumentować fakt eksportu towarów za pomocą potwierdzonej kopii dokumentu wywozowego SAD 1, który zostanie potwierdzony przez Urząd celny wyjścia na terytorium wspólnoty.

Tut. organ podatkowy zauważa, iż ustawa nie określa rodzaju dokumentu jaki podatnik musi posiadać zawierającego potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty przez Urząd celny. Przepis nie zawiera bowiem wyraźnego wskazania, że musi to być potwierdzony pieczęcią urzędu celnego dokument SAD 3. Przepisy wymagają tylko, aby w przypadku eksportu, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy wywóz towarów był potwierdzony przez Urząd celny wyjścia, natomiast w przypadku tzw. eksportu pośredniego - art. 2 pkt 8 lit. b) musi dodatkowo wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy.

Wobec powyższego w ocenie tut. organu podatkowego należy uznać, iż jeżeli Spółka będzie w posiadaniu dokumentu SAD 1, potwierdzonego przez Urząd celny wyjścia, dokument ten będzie spełniał zarówno wymogi stawiane dokumentowi potwierdzającemu eksport pośredni jak i bezpośredni.

Podkarpacki Urząd Skarbowy