POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-200/IV/2005/JW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. PV/443-200/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.05.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.05.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.06.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia w myśl przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, sfinansowanych z pomocy finansowej otrzymywanej przez Podatnika w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006"

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik zamierza skorzystać z pomocy finansowej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z tytułu złomowania statku. Jest to pomoc finansowa pochodząca ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu Państwa.

Podatnik podpisał umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie której zobowiązał się do złomowania statku, stanowiącego jego własność.

Z tytułu złomowania statku Agencja wypłaci Podatnikowi pomoc finansową. Udzielenie tej pomocy oraz złomowanie statku odbędzie się stosownie do uregulowań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2004r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006". Program ten jest jednym z programów realizujących strategię rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju określoną w narodowym Planie Rozwoju, zaś pomoc wynikająca z tego programu jest skierowana do sektora rybackiego, właścicieli statków rybackich. Celem działania "złomowanie statków" jest zmniejszenie potencjału połowowego poprzez dostosowanie liczby statków rybackich do możliwości odnowy stad ryb, a w konsekwencji zapewnienie stabilności finansowej i efektywnej działalności rybakom, którzy pozostaną w rybołówstwie. Jest to pomoc strukturalna, udzielana w ramach Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w przypadku dokonywania zakupów ze środków finansowych pochodzących z udzielonej pomocy finansowej, o której mowa powyżej, związanych z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu, Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zapłacony w związku z dokonywaniem tych zakupów.

Zdaniem Podatnika - zakładając, że wszystkie dodatkowe kryteria, wynikające z ustawy o VAT, umożliwiające odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego zostaną spełnione - to fakt pochodzenia środków, z których będą dokonywane zakupy nie wpływa na możliwość odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W ustawie o VAT zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

Ponadto tut. Organ podatkowy zauważa, iż w art. 88 ustawy o VAT ustawodawca określił przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym Podatnik przyjął założenie, że wszystkie dodatkowe kryteria, wynikające z ustawy o podatku VAT, umożliwiające odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego zostaną spełnione.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż w stosunku do nabywanych przez Podatnika towarów i usług, których zakup finansowany jest ze środków pochodzących z pomocy finansowej udzielonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podatek naliczony podlega odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT tj. w zakresie, w jakim towary te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przepisach o podatku od towarów i usług ustawodawca nie określił natomiast żadnych dodatkowych warunków dotyczących pochodzenia środków finansowych, z których będą dokonywane zakupy towarów i usług, które miałyby wpływ na możliwość skorzystania przez Podatnika z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pomorski Urząd Skarbowy