Na mocy zawartego kontraktu z Rafinerią, Wnioskodawca jest jednym z dostawców oleju rzepakowego, który jako komponent stosowany jest w rafinerii do p... - Interpretacja - PP/443-33/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/443-33/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na mocy zawartego kontraktu z Rafinerią, Wnioskodawca jest jednym z dostawców oleju rzepakowego, który jako komponent stosowany jest w rafinerii do produkcji biopaliw. W ramach swojej działalności gospodarczej Strona skupuje olej od jego producentów. Olej sklasyfikowany jest w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 15.41.12-60.11, tj. "olej rzepakowy niskoerukowany wraz z frakcjami surowy jadalny". Olej ten jako jadalny zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - art. 41 ust. 2 załącznik nr 3 poz. 21 zakwalifikowany jest do towarów, dla których stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%. Olej ten zakupiony od producentów bezpośrednio przewożony jest do rafinerii, a co za tym idzie nie poddawany jest jakiejkolwiek przeróbce technicznej , chemicznej i tym podobnej.

Według stanowiska Wnioskodawcy - w załączniku nr 3 pod poz. 21 wymieniono oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne (PKWiU ex 15.4 ) - jednakże wyłącznie jadalne. W skład grupowania PKWiU 15.4 wchodzą zarówno oleje i tłuszcze jadalne, jak i niejadalne do zastosowań technicznych. O uznanie danego wyrobu za jadalny bądź niejadalny decyduje nie jego przeznaczenie, lecz aktualna klasyfikacja PKWiU. Powyższe oznacza, iż w sytuacji, gdy dany wyrób jest wyrobem jadalnym, to fakt jego przeznaczenia na produkcję biopaliw nie zmienia jego klasyfikacji. Zatem w przypadku gdy nabywa i sprzedaje się olej wchodzący w skład grupowania PKWiU 15.41.12-60.11, który jest olejem jadalnym - to prawidłową dla niego stawką VAT jest stawka w wysokości 7%.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.W załączniku nr 3 do w/w ustawy pod poz. 21 jako opodatkowane 7% -ową stawką podatku od towarów i usług wymienione zostały towary sklasyfikowane wg PKWiU - ex 15.4 "oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne". Ustawodawca w objaśnieniu do załącznika nr 3 do ustawy wskazał, iż symbol ex dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Zaliczenie określonego produktu (usługi ) do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt oraz świadczoną usługę, producent (usługodawca) może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Z cytowanych wyżej unormowań wynika, iż ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do wydawania opinii klasyfikacyjnych i nie mogą one decydować o zaliczeniu określonych wyrobów lub usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony wyrób lub usługę.

Biorąc pod uwagę powyższe, tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że, jeżeli Wnioskodawca kupuje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej bezpośrednio od producenta olej sklasyfikowany wg PKWiU pod symbolem 15.41.12-60.11, tj. "olej rzepakowy niskoerukowany wraz z frakcjami surowy jadalny", który opodatkowany jest stawką 7%, to odsprzedając go bez jakichkolwiek przeróbek technicznych, chemicznych i innych również winien stosować 7%-owa stawkę podatku VAT.Zatem stanowisko Strony jest słuszne.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie