W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe. - Interpretacja - DP.III.443/32/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. DP.III.443/32/05, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podatkiem podlegają towary (...), które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (...). Normę stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy o VAT).

Jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest zasada potrącenia podatku naliczonego. Zasada ta wynika z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przewidującego, że podatnik tego podatku posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zakup samochodu został dokonany dla potrzeb prowadzonej działalności. Fakt dokonania nabycia przez współmałżonków objętych ustawową wspólnością majątkową (art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (D. U. nr 9 poz. 59 ze zm.), z których jeden nie jest podatnikiem VAT, nie stanowi przesłanki do ograniczenia tej zasady (prawa do odliczenia podatku naliczonego), gdyż autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość takiej interpretacji jego przepisów, która zakładałaby, iż stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług (tak wyrok NSA z dn. 21.04.2004r., FSK 69/04).

Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Za aktualny w obecnym stanie prawnym uznać należy wyrok NSA z dnia 22 września 1995r., sygn. Akt SA/Wr/33/95, wydany na tle analogicznie brzmiącego w tej części przepisu art. 32 ust. 1 (obecnie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT), w którym stwierdzono m. in.: "Jeśli faktura wystawiona lub przyjęta przez podatnika zawiera stwierdzenia pozwalające ustalić dane wymienione w tym przepisie, uznać należy, że podatnik spełnił obowiązek nałożony ustawą. (...).

Tym samym brak numeru NIP nabywcy na fakturze, która zawiera wszystkie elementy określone w art. 106 ust. 1 ustawy, nie stanowi przesłanki do uznania zakupu (przez nią dokumentowanego), za nie dający prawa do obniżenia kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego z niej wynikającego.

Jeśli tak, uznać należy, iż podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, tym samym zachodzi obowiązek rozliczenia go na remanencie likwidacyjnym, ustalając podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, tak art. 14 ust. 8 ustawy o VAT (tj.: rozliczając cały podatek VAT zawarty na fakturze). Remanent likwidacyjny podatnik ma obowiązek sporządzić w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT). Dodać należy, iż w momencie zaprzestania czynności podlegających opodatkowaniu podatnik ma obowiązek zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 96 ust. 6 ustawy o VAT), składając VAT-Z.

Urząd Skarbowy w Kraśniku