POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-2-443/21/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. P-2-443/21/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity) w odpowiedzi na pismo Pana z dnia ....03.2005r uzupełnionego pismem z dnia ....03.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu ....04.2005r.) odnośnie prawa odliczenia podatku VAT z faktury dotyczącej powypadkowej naprawy samochodu podzielam Pana stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Z Pana pisma wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą Handel Art. Spożywczymi. W działalności jest wykorzystywany samochód, który jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest objęty ubezpieczeniem obowiązkowym OC oraz dobrowolnym AC.

W dniu 10.01.2005r. powyższy samochód uległ uszkodzeniu w wyniku wypadku drogowego, a szkoda została zgłoszona do firmy ubezpieczeniowej. Dokonano naprawy środka trwałego, firma dokonująca naprawy wystawiła fakturę VAT. Ubezpieczyciel wypłacił zakładowi naprawczemu tylko kwotę netto a Podatnik dopłacił różnicę w postaci podatku VAT.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Ustawodawca mówiąc o ubezpieczeniu dobrowolnym nie precyzuje jakiego rodzaju szkodę ma ono obejmować.

Podatnik posiada ubezpieczenie dobrowolne AC. Zatem poniesione wydatki na remont samochodu używanego w prowadzonej działalności gospodarczej, udokumentowane fakturą VAT mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu a otrzymane odszkodowanie zaliczone jest do przychodów związanych z w/w działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Powyższe oznacza, że poniesiony wydatek z tytułu naprawy przedmiotowego samochodu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i tym samym podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług udokumentowanego fakturą VAT z tytułu poniesionego kosztu naprawy.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art 14b § 2 ). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej ).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie