Postanowienie - Interpretacja - PP/443-12/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. PP/443-12/05, Urząd Skarbowy w Brodnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 216 i art.14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu podania z dnia 2005.03.22(wpływ 2005.03.24) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

stwierdzić, że stanowisko Strony w kwestii dotyczącej wliczenia poddzierżawcy udziału w amortyzacji i podatku od nieruchomości do całości opłaty czynszowej, jako stanowiącej podstawę obliczenia podatku należnego, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2005.03.24 "A" Sp. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z pismem o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

"A" Sp. z o.o. w Brodnicy na podstawie umowy poddzierżawy z dnia 1 stycznia 2001 roku oraz aneksu do tej umowy obowiązującego od 1 stycznia 2002 roku poddzierżawia "B" Sp. z o.o. część budynku położonego w ... przy ul. ... oraz placu przy budynku. Nieruchomość ta stanowi własność Gminy Miasta Brodnica i jest przedmiotem umowy dzierżawy pomiędzy Gminą Miasta Brodnica, a "A" Sp. z o.o. Na podstawie §3 ust. 1 pkt f umowy poddzierżawy elementami przysługującej poddzierżawiającemu od poddzierżawcy opłaty z tytułu bieżącego utrzymania nieruchomości jest amortyzacja i podatek od nieruchomości obciążający poddzierżawcę w proporcji odpowiadającej zakresowi współużytkowania nieruchomości. Poddzierżawiający wystawia co miesiąc fakturę, obciążając poddzierżawcę opłatą za użytkowanie nieruchomości, która zawiera podatek od towarów i usług w wysokości 22%.

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest "A" Sp. z o.o.

Pytanie Strony zawarte we wniosku jest następujące:

Czy dopuszczalne jest obciążanie poddzierżawcy przez poddzierżawiającego miesięczną opłatą z tytułu bieżącego utrzymania nieruchomości powiększoną o podatek należny od całej kwoty stanowiącej sumę wszystkich elementów opłaty obciążającej poddzierżawcę stanowiącą jego udział w amortyzacji i podatku od nieruchomości? Czy też część opłaty obciążającej poddzierżawcę stanowiącą jego udział w amortyzacji i podatku od nieruchomości, należy potraktować osobno jako niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Spółki amortyzacja i podatek od nieruchomości stanowią element kosztów utrzymania nieruchomości. Wymienione są one wyraźnie w umowie poddzierżawy jako koszt składający się na obciążającą poddzierżawcę opłatę, będącą w istocie czynszem dzierżawnym. Opłata ta stanowi ekwiwalent odpłatnej usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie ma zatem żadnych podstaw, by wartości przypadającego na poddzierżawcę udziału w amortyzacji i podatku od nieruchomości nie wliczać do całości opłaty z tytułu utrzymania nieruchomości, stanowiącej podstawę obliczenia podatku należnego.

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy wyjaśnia:

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W powołanym wyżej przepisie ustawodawca określając przedmiot opodatkowania podatkiem VAT odróżnił sprzedaż towarów od świadczenia usług. Zgodnie z art.2 ust.6 w/w ustawy pod pojęciem towary ustawodawca rozumie między innymi rzeczy ruchome, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Osobną kwestię stanowi usługa. Ustawodawca w art.8 ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniował pojęcie usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Powołana powyżej ustawowa definicja świadczenia usług podlegających opodatkowaniu określa zatem, iż są nimi wszelkie odpłatne świadczenia nie będące dostawą towarów oraz te nieodpłatne świadczenia niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z którymi wiązało się prawo do odliczenia podatku przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Amortyzacja to wartość zużytych w danym okresie środków trwałych. Natomiast podatek od nieruchomości stanowi przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie materialne pobierane przez gminę, zasadniczo w celu pokrycia jej wydatków. Biorąc pod uwagę powyższe, zarówno amortyzacja jak i podatek od nieruchomości nie stanowią towaru ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie mogą być przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT. Jednakże ta amortyzacja jak również ten podatek, powstały niezależnie od usługobiorcy (najemcy) i powinny stanowić jeden z elementów rachunku kosztów stanowiących podstawę ustalenia wysokości czynszu opodatkowanego podatkiem VAT. Zgodnie bowiem z przepisem art. 29 ust. 1 w/w ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że zarówno amortyzacja jak również podatek od nieruchomości stanowią elementy składowe czynszu. W opisanej sytuacji, podstawę opodatkowania usługi poddzierżawy winien stanowić obrót, który jest kwotą należną obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy usługi. Zatem z podstawy opodatkowania świadczonej usługi nie można wyłączyć poszczególnych jej elementów. Wobec tego, na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi składają się na równi z czynszem także pozostałe należności wraz z amortyzacją oraz równowartością podatku od nieruchomości. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucony jest z reguły na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego.

Niezależnie od powyższego, ustalenie czy dodatkowe należności takie jak amortyzacja i podatek od nieruchomości powinny być wkalkulowane w koszty poddzierżawianej nieruchomości czy też nie, uzgadniają strony w zawartej między sobą umowie. Natomiast ich ocena co do przerzucania ciężaru ich ponoszenia, nie leży w kompetencjach organów podatkowych.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 2005.03.22, że na podstawie zawartej umowy nie ma podstaw, by wartości przypadającego na poddzierżawcę udziału amortyzacji i podatku od nieruchomości nie wliczać do całości opłaty z tytułu utrzymania nieruchomości, stanowiącej podstawę obliczenia podatku należnego, jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy Kontroli Skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku) na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego odbioru.

Urząd Skarbowy w Brodnicy