Na podstawie art. 14a § 1-4, 14b § 1-2 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - PPN 443/18/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. PPN 443/18/05, Urząd Skarbowy w Drezdenku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1-4, 14b § 1-2 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza, iż przedstawione we wniosku z dn. 11.04.2005r. przez Podatnika stanowisko w sprawie obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży łącznie z transportem i montażem wyprodukowanych płyt stropowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dn. 11.04.2005r. (uzupełnionym dn. 15.04.2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawidłowości stosowania obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży wraz z transportem i montażem, wyprodukowanych przez Pana płyt stropowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność m.in. w zakresie sprzedaży, transportu i montażu (w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych i innych) płyt stropowych kanałowych, których jest Pan producentem.

W związku z powyższym pyta Pan, czy prawidłowa będzie sprzedaż łącznie z transportem i montażem na budowie, wyprodukowanych przez Pana płyt stropowych jako usługi budowlanej z obniżoną 7% stawką podatku VAT, przy uprzednim zawarciu umowy na taką usługę.

Zdaniem Pana, opierając się na przykładzie producentów okien, drzwi i podokienników, obniżona 7% stawka podatku VAT w budownictwie mieszkaniowym i innym łącznie z transportem i montażem, ma takie samo zastosowanie również w Pana przypadku.

Jednocześnie płyty stropowe od momentu produkcji do montażu na budowie, wykonywane są w całości przez Pana firmę, w związku z czym uważa Pan, iż przysługuje tu obniżona 7% stawka podatku VAT przy ich sprzedaży.

Art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stanowi, m.in. iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku stwierdza co następuje:

Przywołany przez Pana przykład dotyczący opodatkowania usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonanego w obiektach, o których mowa w poz. 20 (tj. budynkach zbiorowego zamieszkania), oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 19 załącznika nr 1 do n/w rozporządzenia) - zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - ma zastosowanie jedynie dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia.

Przepis ten stanowi, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy (tj. 22%), obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Jednocześnie w załączniku tym ustawodawca nie wymienia usług montażu płyt stropowych przez producenta tych towarów, dokonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (zarówno jednorodzinnego jak i wielorodzinnego).

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku informuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a także obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl postanowień przepisu art. 146 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Ustawodawca w przepisie art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, określił, iż przez "obiekty budownictwa mieszkaniowego" dla potrzeb powołanej ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do grupowania 111- budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec powyższego określony wyżej zakres czynności w wymienionych obiektach korzysta, do dnia 31 grudnia 2007 r. z opodatkowania wg obniżonej stawki podatku od towarów i usług do wysokości 7%.

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy tj. art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy, w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przy czym obowiązkiem podatnika jest prawidłowe określenie - wg symbolu PKWiU lub PKOB - czy w określonym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów, czy też świadczeniem usług.

W związku z powyższym, określenie stawki podatku od towarów i usług dla czynności przedstawionej w zapytaniu, będzie uzależnione od dokonania prawidłowej klasyfikacji wykonywanych czynności, bądź do grupowania właściwego dla dostawy wyrobu (towaru), bądź dla świadczenia usług, przy czym w Pańskim zapytaniu nie podał Pan przedmiotowej klasyfikacji.

Jednocześnie klasyfikacji tej powinien dokonać podatnik we własnym zakresie, bowiem organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania tych czynności.

W przypadku wątpliwości w tym zakresie należy zwrócić się o dokonanie prawidłowej klasyfikacji do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych (97-176 Łódź, ul. Suwalska 29).

W związku z powyższym, zastosowanie przez Pana na zasadzie analogii, na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży łącznie z montażem i transportem wyprodukowanych przez Pana płyt stropowych, jest nieprawidłowe.

W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej i stanowiska wnioskodawcy dotyczącego stosowania obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży wraz z montażem i transportem, wyprodukowanych płyt stropowych, w obowiązującym stanie prawnym.

Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Drezdenku, w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Urząd Skarbowy w Drezdenku