Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. ... - Interpretacja - PP/443- 12/HM/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP/443- 12/HM/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT wieczystego użytkowania gruntu

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym . Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Pismem z dnia 27 stycznia 2005 r. Urząd Gminy zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT oddania gruntów w wieczyste użytkowanie .

Z przesłanego pisma wynika że Gmina S. posiada podpisane umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w formie aktu notarialnego .
Do dnia 30 kwietnia 2004 r. opłaty pobierane od wyżej wymienionych umów nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Po wejściu w życie z dniem 1 maja 2004 roku ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 / uznano , ze oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów . Tak więc w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 tejże ustawy uznano , że jest ono świadczeniem usług opodatkowanych stawką 22 % podatku VAT . Biorąc pod uwagę powyższe do opłat wniesionych po dniu 30 kwietnia 2004 r. zastosowano stawkę podatku Vat w wysokości 22 % liczoną od kwoty wynikającej z umowy o wieczyste użytkowanie gruntu w formie aktu notarialnego.

Stanowisko podatnika .
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów . Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu , i nie jest dostawą towarów należy uznać , że jest ono świadczeniem usług , w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat z tego tytułu / § 3 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 97 poz. 970 i Dz.U Nr. 154 poz. 1541/.

Mając na uwadze specyfikę opłat pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste uznano , że opłaty wniesione po 30 kwietnia 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 % . Podatek VAT naliczany jest od kwoty opłaty podanej w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste . Pomniejszenie opłaty byłoby uszczupleniem dochodów Gminy , co zgodnie z art. 138 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnis 26 listopada 1998 r. o finansów publicznych / Dz.U Nr. 15 poz. 148 z 2003 r. z póżn.zm./ jest naruszeniem dyscypliny finansowej .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje .
Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług . Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel / art. 7 ust. 1 / . Oddanie nieruchomości gruntowej nie mieści się w zakresie definicji towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy gdyż nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel , jednocześnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów , uznane jest za świadczenie usług , zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy . Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów , należy uznać ze jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Artykuł 15 ust.1 ustawy o VAT stanowi iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2 bez względu na rezultat takiej działalności . Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa , dla realizacji których zostały powołane , z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych .

W świetle powyższego w ocenie tut. Organu opłata roczna za wieczyste użytkowanie gruntu , zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami określona w drodze decyzji administracyjnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT , ponieważ zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych działań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych .

Podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem VAT opłata roczna za oddanie w wieczyste użytkowanie gruntów określona na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej . Oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości nieprzeznaczonych na cele rolnicze zgodnie z art. 8 ust. 1 w związku z art. 41 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22 % .

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowanie jest obrót . Obrotem zaś kwota należna z tytułu sprzedaży / w tym przypadku kwota opłaty / pomniejszona o kwotę należnego podatku , obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy . Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste , od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty .W przypadku umów zawartych przed dniem 01.05.2004 r. dotyczących oddania gruntów w wieczyste użytkowanie których termin płatności przypada po tej dacie podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu , pomniejszone o kwotę podatku co oznacza , że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto / tzn. z podatkiem VAT / , bez względu na sposób jej skalkulowania .

W odniesieniu do opłat uiszczonych w okresie od 1 maja 2004 r. do 24 czerwca 2004 r. obowiązek podatkowy określono przepisem art.19 ust.13 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r.Powstaje on z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty , nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze . W przypadku do opłat uiszczonych 25 czerwca 2004 r. i po tej dacie obowiązek podatkowy określa zapis § 3 a rozporządzenia rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 97 poz. 970/ wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym w/wyżej rozporządzenie / Dz.U Nr. 54 poz. 1541 / . W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 17 poz. 150 / uchylono § 3 a cyt. wyżej rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r.

Od 15 lutego 2005 r. w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT co oznacza ,że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi , a jeśli przed jej wykonaniem otrzymano część należności - z chwilą otrzymania tej części .

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .

Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej / tekst jednolity z 2004 r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532 / .

Urząd Skarbowy w Nysie