Na podstawie przepisów: art. 14 b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) oraz art. 146 ust. 1 p... - Interpretacja - IS.II/1-4430-7/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. IS.II/1-4430-7/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przepisów: art. 14 b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z dnia 15.03.2005 r., znak: US.PP/443-4/2/05 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Pismem z dnia 3.02.2005 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Zapytanie wnioskującego dotyczyło stosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla robót budowlano montażowych polegających na budowie kanalizacji sanitarnej. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatnik uczestniczył w przetargu na budowę kanalizacji sanitarnej w Ropczycach dla osiedli: Witkowice, Czekaj, Pietrzejowa. Zamawiający określił procentowo, jaki zakres robót, objętych zamówieniem nie jest związany z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W związku z tym wykonawcy byli zobowiązani do naliczenia podatku VAT wg 7 % stawki dla robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu oraz 22 % stawki tego podatku dla robót nie związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Podatnik w trakcie sporządzania oferty przetargowej uznał iż, procentowe wyodrębnienie części zamówienia dotyczącej infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, od części towarzyszącej innym celom nie znajduje odzwierciedlenia we wcześniej przygotowanej dokumentacji techniczno - kosztorysowej. W tej sytuacji zastosował stawkę podatku w wysokości 7 % do całości przedmiotu zamówienia. Postanowieniem z dnia 15.03.2005 r., znak: US.PP/443-4/2/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, działając na podstawie przepisu art. 14a 1 i 4 Ordynacji podatkowej uznał, stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 15.O3.2005 r. za prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach stwierdził, iż roboty - budowlano montażowe związane, jak również nie związane, z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy zastosowaniu 7% stawki tego podatku. Zdaniem organu I instancji każdy z wymienionych przez ustawodawcę w definicji infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu obiektów, jeżeli tylko jest związany w jakiejkolwiek części z obiektami budownictwa mieszkaniowego kwalifikowany jest do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonując oceny zgodności z prawem wydanego przez Naczelnika US w Ropczycach postanowienia z dnia 15.03.2005 r., znak: IS.II/1/4430-7/05 stwierdził, iż zachodzą przesłanki określone przepisem art. 14b 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, co skutkuje koniecznością zmiany przedmiotowego postanowienia. Tut. organ zwraca uwagę, iż w treści uzasadnienia postanowienia organ I instancji trafnie powołał przepisy warunkujące stawkę podatku należnego w przypadku robót budowlano - montażowych związanych infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % m.in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy przez roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w przepisie art. 146 ust. 3 rozumie się m.in. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych oraz urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Należy tutaj zauważyć, że praktyce ww. infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu może być związana tylko w pewnej części wyłącznie z budownictwem mieszkaniowym. W ocenie Ministerstwa Finansów, zawartej w piśmie z dnia 18.03.2005 r., znak: PPl-81 1/67/05/JW/134/2005, przepis art. 146 ww. ustawy wyraźnie wskazuje, że stawka podatku 7 % odnosi się wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Zatem, w przypadku gdy roboty budowlano montażowe dotyczą zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu, należy dla zastosowania właściwej stawki VAT 7 % lub 22 % - wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego, gdyż tylko ta korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Stosownie do przepisu art. 14b 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona Stronie.

Izba Skarbowa w Rzeszowie