Temat interpretacji
W dniu 04.05.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki z dnia 28.04.2005 r. o interpretację przepisów podatkowych w zakresie określenia wysokości stawki podatku VAT w stosunku do robót budowlano-montażowych wykonywanych na obiekcie budownictwa mieszkaniowego.
Spółka, jako podwykonawca firmy budowlanej, wykonuje roboty instalacji sanitarnych zewnętrznych na zadaniu inwestycyjnym obejmującym budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych o czterech mieszkaniach (każdy z lokalem usługowym na parterze). Dla potrzeb wystawienia faktury VAT Spółka otrzymała od inwestora oświadczenie, że roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu są w całości związane i wykonywane dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego sklasyfikowanego według symbolu PKOB 1122.
Spółka, przedstawiając swoje stanowisko w uzupełnieniu wniosku, stwierdziła, iż w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 7% stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym; natomiast w przypadku, gdy realizowana infrastruktura towarzysząca ma związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi - należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną infrastrukturę zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% - dla pozostałej części.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej od 01.05.2004 r. w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki
mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie również do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych,
- zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Jednakże należy zauważyć, iż 7-procentowa stawka VAT na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne wykonywane na obiektach budownictwa mieszkaniowego dotyczy wyłącznie tych czynności i obowiązuje bez względu na symbol PKWiU.
W omawianym przypadku Spółki istotnym jest zaklasyfikowanie budowanego budynku do symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, gdyż stawka podatku od towarów i usług jest odnoszona do rodzaju tego budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek kwalifikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne.
Stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT do robót budowlanych i infrastruktury towarzyszącej uzależnione jest od zaklasyfikowania budowanego budynku według przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości. Z uwagi na fakt, iż roboty budowlano-montażowe są wykonywane przez Spółkę na budynku mieszkalnym wielorodzinnym o symbolu PKOB 1122 - właściwą stawką podatku od towarów i usług w tym przypadku jest preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7%.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.