Temat interpretacji
Naczelnik Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pyrzycach na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) na pisemny wniosek podatnika udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem. Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że jest płatnikiem podatku od towarów i usług i w trybie art. 204 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Z 2004 r. Nr 46, poz.543 ze zm.).oddaje w użytkowanie wieczyste dla Gminnej Spółdzielni "SCh" nieruchomość zabudowaną, położoną w (...). Jednostka twierdzi, że zgodnie z art. 204 ust. 4 w/w ustawy jednostka, której oddano w użytkowanie wieczyste grunty ( nie są to grunty rolne) zwolniona jest z pierwszej opłaty.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż jednostka, której oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste jest zwolniona z podatku VAT od pierwszej opłaty.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust.1 pkt 1, art. 41ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, "Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju". Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie w/w definicji dostawy towarów, nie daje bowiem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą uznać należy, że jest ono świadczeniem usług. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaru w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
W związku z tym, że ustawodawca nie określił dla czynności ustanowienia prawa użytkowania gruntu (innego niż rolny) obniżonej stawki VAT, ani też nie przewidział zwolnienia z opodatkowania tego typu usług, zastosowanie będzie miała podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku VAT.
Zgodnie z przepisami art. 71 ust 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) "Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne". Jednakże przepis art. 204 ust. 6 tej ustawy stanowi, iż "opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu (...) ustala się wg przepisów rozdziału 8 działu II, z wyłączeniem przepisu o obowiązku wniesienia pierwszej opłaty.
W związku z tym przepis art. 71 ust. 1 tej ustawy należy odczytać odpowiednio "za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się opłaty roczne". Nie występuje tu zwolnienie z pierwszej opłaty lecz wyłączenie przepisu do jej zastosowania, chyba że przed upływem 10 lat od jego ustanowienia jednostka na rzecz której ustanowiono to prawo dokona jego sprzedaży (art. 204 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami).
Reasumując powyższe:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Skoro Gmina oddaje w wieczyste użytkowanie grunty zabudowane w trybie art. 204 ustawy o gospodarce nieruchomościami gdzie przepis ten wyłącza obowiązek wniesienia pierwszej opłaty, to brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem VAT pierwszej opłaty która w tym przypadku nie występuje.