Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 sierpnia 2005 r. (doręczonego w dniu 26 sierpnia 2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
stwierdza, że
stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Pismem z dnia 26 sierpnia 2005 r. (doręczonym dnia 26 sierpnia 2005 r.) s ................................... zwróciła się z wnioskiem o pisemną interpretację co do wysokości stawki podatku VAT na usługi projektowania związane z budynkiem wpisanym do rejestru zabytków. Do wniosku dołączyła otrzymaną z Urzędu Statystycznego w Łodzi opinię z dnia 22 lipca 2005 r. nr OK.-5672/KU-4381/2005, zgodnie z którą usługi związane ze sporządzaniem odpowiedniej dokumentacji wymaganej przepisami o ochronie zabytków, dotyczącej prac wykonywanych w obiektach zabytkowych oraz nadzór konserwatorski i konsultacje dotyczące wykonania prac, z wyjątkiem prac budowlanych, wykonane pod nadzorem konserwatorów zabytków przez renowatorów zabytków i inny fachowy personel uznany za właściwy do wykonania tego rodzaju prac na zabytkach architektury (murowanej i drewnianej) oraz dziełach sztuki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.52.12 - 00.00 - "Usługi ochrony zabytków".
Zdaniem Spółki usługi związane z projektowaniem dotyczącym budynku będącego obiektem zabytkowym zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy wymienione zostały usługi (ex 92 - ex dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania) związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług
związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3)usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją
filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12
W zakresie grupowania PKWiU 92.52.12-00.00 - "usługi ochrony zabytków" mieszczą się usługi: konserwacji oraz rekonstrukcji zniszczonych dzieł sztuki, konserwacji miejsc i budynków zabytkowych i historycznych, architektury murowanej lub drewnianej (z wyjątkiem prac budowlanych), a także sporządzanie odpowiedniej dokumentacji wymaganej przepisami o ochronie zabytków dotyczącej prac wykonywanych w obiektach zabytkowych, nadzór konserwatorski oraz konsultacje związane z wykonaniem powyższych prac, pod tym jednak warunkiem, że są one wykonywane pod nadzorem konserwatorów zabytków przez renowatorów zabytków i inny fachowy personel uznany za właściwy do wykonania tego rodzaju prac na zabytkach architektury (murowanej i drewnianej) oraz dziełach sztuki.
W związku z powyższym mając na uwadze przedstawiony przez S............. stan faktyczny tut. organ stwierdza, że usługi projektowania dotyczące obiektu zabytkowego, sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym PKWiU 92.52.12-00.00, wchodzą w zakres usług związanych z kulturą, określonych w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy, a zatem podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Oznacza to, że stanowisko S........... wyrażone w złożonym zapytaniu jest prawidłowe.
W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.
Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.