Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 06.04.05r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę
przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawiauznać stanowisko Strony za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka (Dystrybutor) zawarła z francuską firmą (Sprzedający) umowę. Przedmiotem umowy jest sprzedaż produktów leczniczych przez Spółkę jako dystrybutora na terytorium Polski, nabytych uprzednio za wynagrodzeniem od Sprzedawcy (firmy francuskiej z siedzibą we Francji), który również zleca Spółce (dystrybutorowi) nabycie towarów od innych podmiotów w celu dalszej ich dystrybucji. Dystrybutor nabyte od Sprzedawcy produkty lecznicze sprzedaje we własnym imieniu i na własny rachunek, ale na wyraźne zlecenie Sprzedawcy w ramach zawartej umowy. Zdaniem Podatnika, miejscem świadczenia tych usług jest terytorium państwa członkowskiego (Francja).
Zgodnie z § 4 ust.1 ( obowiązującym do 31.05.2005r.) rozporządzenia Ministra Finansów z dn.27.04.04r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2, który stwierdza, iż w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art.97 ust. 10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.1 ma miejsce świadczenia usługa - miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit c ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu wprowadzonym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r., nr 90, poz. 756), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 6.
W myśl ust. 6 tegoż art. w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż działa on jako pośrednik w imieniu i na rzecz osób trzecich, a usługa związana jest bezpośrednio z dostawą towaru. Równocześnie kontrahent Spółki, w związku ze świadczoną usługą podaje numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Francji. W tej sytuacji zasadne jest twierdzenie podatnika, iż miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.