POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 1... - Interpretacja - PP/443-19-2/1/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2005, sygn. PP/443-19-2/1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku strony nr F-322/2/2005 z 24.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprawowania przez nadleśniczego w imieniu starosty nadzoru nad lasami niepaństwowymi - stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 25 stycznia 2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki nr F-322/2/2005 z 24.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że nadleśniczy wykonuje usługi nadzoru nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa nad podstawie porozumienia zawartego ze starostą.
Zdaniem Jednostki, nadleśniczy działając z upoważnienia i w imieniu starosty wykonuje zadania z zakresu administracji publicznej i w świetle art. 15 ust 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie jest podatnikiem podatku VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czynności nadzorcze nad lasami niepaństwowymi zostały przypisane staroście na mocy ustawy z dnia 28.09.1991r. o lasach (Dz. U. Nr 56, poz. 679 ze zm.) i stanowią zadania z zakresu administracji publicznej. Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o lasach starosta może powierzyć, w drodze porozumienia, prowadzenie w jego imieniu spraw z zakresu nadzoru, w tym wydawanie decyzji administracyjnych w pierwszej instancji, nadleśniczemu Lasów Państwowych. Porozumienie takie nie jest umową cywilnoprawną, lecz jest porozumieniem administracyjnym na podstawie którego nadleśniczy uzyskuje umocowanie prawne m.in. do wydawania decyzji administracyjnych.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o lasach, starostę wykonującego czynności z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa należy uznać za organ administracji publicznej realizujący zadania nałożone na niego odrębnymi przepisami prawa - a zatem za podmiot wymieniony w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem wykonywane przez nadleśniczego czynności w ramach zawartego porozumienia administracyjnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje;
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu